Pogledajte i preuzmite fotografije visoke rezolucije iz kolekcije Medija centra...
Posetite stranicu Medija centra na Facebook-u i postanite član...
Studije budućnosti su studije “bez zidova”, lako pokretljive,
iznikle iz potreba tržišta, prilagodjene „milenijumcima”.
One insistiraju na efikasnom postizanju znanja i
trodimenzionalnoj slici procesa učenja: znati, moći i spoznati.
KONFERENCIJA ZA ŠTAMPU
NOVI KONCEPTI U VISOKOM OBRAZOVANJU
Beogradska akademija računarskih nauka
sreda 06. septembar 2006. godine
u 12:00h u sali 1 Medija Centra – Beograd
Aktuelno stanje na tržištu rada u Srbiji nam ukazuje na dva ključna problema: nezaposleni smatraju da nemaju znanje koje je konkurentno, a poslodavci smatraju da je
veoma teško doci do kvalitetnih zaposlenih. Novi koncepti obrazovanja uvažavaju i zadovoljavaju potrebe poslodavaca sa jedne i potrebe studenata sa druge strane.
Škole budućnosti usklađuju potrebe svih ucesnika u društvu i nude drugačiju viziju obrazovanja.
Dodjite i proverite koji su to novi koncepti obrazovanja koji nude trodimenzionalnu sliku učenja: znati, moci i spoznati.
Na konferenciji za štampu bice predstavljen novi koncept obrazovanja:
• Nastava koja se prilagodjava razlicitim stilovima učenja - Garnerova tipologija inteligencije, nastava se prilagodjava različitim stilovima učenja, fokus je na individualnizaciji nastave, koriste se različite metode rada,...
• Student je na prvom mestu – Beogradska akademija postoji zbog studenata i izrasla je iz potreba privrede za obrazovanjem kadra u oblasti informacionih tehnologija. Kroz rad na projektima i u praksi, još za vreme studija stiču se preporuke, i olakšava se kasniji proces zaposlenja. Najboljim studentima je zagarantovan posao.
• Uči se u okruženju koje prija studentu u odgovara njegovim potrebama -moderno opremljene sale, projektor i video bim kao standardna oprema, stolovi koji se lako razmeštaju za radioničarski rad, laptop racunari, wireless Internet konekcija, biblioteka, dvorište, bazen, učionica na otvorenom. Kako izgleda učionica potpuno drugacija od drugih: savremeno opremljenja, prilagodljiva potrebama, učionica na otvorenom, pored bazena, sportski teren kao učionica,...
• Nastavni planovi i programi zadovoljavaju potrebe tržišta – stalno uskladjivanje nastavnih planova i programa sa potrebama i zahtevima tržišta, trenutno reagovanje na zahteve poslodavaca i njihove potrebe za odredjenim profilom zaposlenih.
• Step by step – sistem koji nagradjuje svako steceno znanje i svaki korak unapred. Posle prve godine se dobijaju medjunarodno priznati certifikati: ECDL, Xpert, TOEIC. Posle druge godine: TOEFL, Microsoft certifikati i Cambridge International Diplomas. Po završetku treće godine stičete diplomu visokoškolske ustanove.
• Softerski podržano ucenje - informacioni sistem škole, sistem za testiranje i učenje, platforma za e-learning, studentski servis na Internetu, online biblioteka, online materijali sa predavanja, online vežbanja,...
• e-learning -učenje koje ne zavisi od vremena i prostora - birate kada cete da učite, gde cete da učite, koliko cete da učite i kojim tempom. Izmeštanje procesa učenja iz koordinatnog sistema koji je omedjen sa dve ose: vreme i prostor. Zahtevi modernog čoveka se svode na smeštanje procesa učenja u trodimenzionalni sistem: znati, moći i spoznati. Link Distance Learning System je prva srpska interaktivna i multimedijalna platforma za e-learning, proces studija se odvija online, testovi, projekti, seminarski radovi, forumu, chat-ovi sa profesorima, sistem praćenja rada studenata i njihovog ocenjivanja.
Savremene tendencije na tržištu radne snage upućuju na zakljucak da samo oni koji shvataju potrebu kvalitetnog učenja i usavršavanja mogu očekivati uspešnu karijeru. Pomozite svojim čitaocima da razumeju prednosti novih koncepata i pronadju adekvatno obrazovanje za sebe.
osoba za kontakt: Olga Mirković, 011 31 68 223, olga@link.co.yu, www.barn.edu.yu
Delegacija Evropske Komisije u Republici Srbiji objavljuje konkurs za projekte iz oblasti jačanja demokratije, ljudskih prava i vladavine prava u Republici Srbiji i Republici Crnoj Gori uz finansijsku pomoć programa Evropske Unije `Evropska Inicijativa za Demokratiju i Ljudska Prava (EIDHR) mikro-projekti`.
Kompletna dokumentacija za prijavu projekata moze se dobiti na sledećoj adresi:
Delegacija Evropske Komisije u Republici Srbiji, Sektor Finansija, Krunska 73, 11000 Beograd, Republika Srbija
ili
na web stranici: : www.delscg.cec.eu.int
Rok za podnošenje projekata je 31. avgust 2006, do 16h00 lokalno vreme.
U periodu od 17 to 28 jula 2006.godine Academic Training Association (ATA - Amsterdam, kancelarija u Kosovskoj Mitrovici), Društvo dobre akcije (DDA - K. Mitrovica) i Studentski savez (SS - K. Mitrovica), organizovaće Letnje kurseve u Mitrovici (LKM).
Ovi kursevi u trajanju od dve nedelje spojiće na jednom mestu međunarodne profesore i studente i studente/profesore sa ovih prostora. ATA i DDA obezbediće 5 intenzivnih kurseva iz oblasti društvenih nauka, prava i ekonomije: civilno društvo i politički aktivizam; mediji i demokratija; evropske kulture, multikulturalizam i multikulturalnost; međunarodno zakon o ljudskim pravima; evropske ekonomske integracije. U toku LKM Studentski Savez Mitrovice organizovaće rekreativne i zabavne programe (žurke, ekskurzije).
Cilj Letnjih kurseva u Mitrovici je da upozna omladinu Mitrovice (prvenstveno studente) sa skorašnjim razvojem u oblasti evropskih integracija u oblasti visokog obrazovanja.
Učestvovanje na LKM nudi jedinstvenu priliku da se prošire akademska saznanja i veštine u različitim poljima obrazovanja kao i mogućnost da se učestvuje u internacionalnom događanju.
Svaki kurs je osmišljen kao rezultat saradnje međunarodnih i lokalnih profesora. Medjunarodni predavači su uvažena imena u svojim akademskim oblastima: Vanessa Ruget, Jeff Ritter, Ana Dević, Curtis Doebller i Erik Dirksen; a lokalni: Jovan Živković, Zoran Jovanović, Dragoljub Đorđević, Obrad Savić, Milorad Božić i Goran Basić. Studenti koji uspešno završe ovaj kurs biće nagrađeni ECTS sertifikatom.
Dvadeset studenata može pohadjati jedan kurs. Učestvovaće oko 60 studenata iz Mitrovice, 20 studenata iz zemalja članica Pakta za Stabilnost i 20 internacionalnih studenata iz Zapadne Evrope i ostatka sveta. Kursevi će biti besplatni. Učesnici iz zemalja Jugoistočne Evrope dobiće stipendiju da bi pokrili troškove putovanja, smeštaja i hrane. Za lokalne studente biće obezbeđen smeštaj u toku LKM. Literatura za kurseve biće besplatno obezbeđena.
U toku Letnjh Kurseva biće organizovani javni forumi i debate u skladu sa trenutnim temama da bi se pospešila diskusiju medju učesnicima. Rekreacioni program uključujući i ceremonijalno otvaranje večere, ekskurzije, putovanja, turnira i žurke, omogučiće učesnicima mogućnost da se upoznaju i u neformalnom okruženju.
Za vise informacija mediji se mogu obratiti kancelariji ATA Mitrovica na tel. 028 42 42 00 ili kontakt osobi za medije Oliveri Marković na tel. 063 877 69 46
Poštovani,
Između 10. i 28. jula 2006. godine održaće se 6. po redu Međunarodni Letnji Univerzitet u Prištini, u organizaciji Academic Training Association (ATA) iz Holandije. MLUP je najveći letnji univerzitet u Jugoistočnoj Evropi i stimuliše proces tranzicije i rekonstrukcije u regionu. Takođe podržava međunarodnu i inter-regionalnu akademsku saradnju.
Cilj MLUP je da transferuje skorašnja akademska znanja i sposobnosti, da upozna ljude sa interaktivnim metodama učenja, i da se uveri da učesnici provode dobro vreme zajedno. Takođe, organizatori se nadaju novim ličnim kontaktima koji će se javiti iz projekta. Ovi kontakti su veze koje stimulišu inicijative i akademsku kooperaciju među državama, koje mogu poboljšati odeljenja na univerzitetima.
15 intenzivnih tronedeljnih kurseva su u ponudi. Sve drže profesori sa međunarodnih univerziteta uz pomoć lokalnih profesora. Kursevi se održavaju uz pomoć novih, interaktivnih metodologija učenja. Program posebno cilja da intenzivno trenira lokalno i regionalno akademsko osoblje i studente. Dodatno, kroz javne forume debatuju se teme koje su od značaja za region. Takođe, organizuju se rekreacione aktivnosti, žurke i izleti.
Ove godine, više od 200 internacionalnih profesora se prijavilo da predaje (pro-bono) na MLUP, i preko 2000 studenata je apliciralo iz svih krajeva sveta. 400 studenata iz preko 30 zemalja je izabrano da učestvuje na univerzitetu, među kojima i 20 studenata iz Srbije i 6 iz Crne Gore. Ukupno 75 studenata iz regiona Jugoistočne Evrope će primiti stipendiju koja pokriva troškove puta, smeštaja i hrane. 25 internacionalnih studenata iz Evrope ce učestvovati na letnjem univerzitetu o svom trošku. Učesnici koji prođu tronedeljni trening dobiće sertifikate koji u proseku nose 4 ECTS poena.
Tokom trajanja letnjeg univerziteta biće organizovano nekoliko društvenih i rekreacionih događaja za učesnike, predavače, novinare i zainteresovane.
CEREMONIJA OTVARANJA
J a v n i f o r u m i
11/07/2006 18:00-20:00 Filološki fakultet
Tema: Razgovori o statusu Kosova
Učestvuju: Albert Rohan, Fatmir Sejdiu, Predsednik, Agim Ceku, Premier, Steven Shuk, DSRSG, Moderator: Nebih Qena
14/07/2006 18:00-20:00 Filološki fakultet
Tema: Kako mladi iz različitih zemlja vide granice
Učestvuju: Performans i debata nakon toga
Moderator: Jeton Neziraj
17/07/2006 18:00-20:00 Filološki fakultet
20/07/2006 18:00-20:00 Filološki fakultet
Tema: Strategije za smanjenje siromaštva na Kosovu25/07/2006 18:00-20:00 Filološki fakultet
Tema: Prava manjina na Kosovu27/07/2006 18:00-20:00 Filološki fakultet
Tema: Studentski performansiBeograd, maj 2006.
Konferencija predstavlja jednu od aktivnosti okviru UNDP projekta �Tranziciona pravda� koji je usmeren ka Vladinim zvaničnicima, predstavnicima pravosuđa, civilnog sektora i šire javnosti. Na konferenciji će učestvovati visoki zvaničnici iz regiona, predstavnici međunarodnih organizacija koji se bave pitanjima tranzicione pravde i predstavnici UN sistema.
Ciljevi predstojeće konferencije su stvaranje uslova za bolje razumevanje mehanizama tranzicione pravde, pronalaženje najboljih načina za njihovu implementaciju u regionu koji je prošao kroz ratni konflikt, bolje povezivanje svih aktera u procesu stvaranja regionalne mreže za saradnju između predstavnika Vlada, pravosuđa, civilnog sektora i međunarodnih organizacija. Sprovođenje mehanizama tranzicione pravde bi trebalo da omogući uspešniji i brži razvoj zemalja u regionu. Učesnici konferencije će imati priliku da razmene iskustva sa akterima procesa tranzicione pravde koji su se odigrali u drugim delovima sveta i da se upoznaju sa mehanizmima sprovođenja tih procesa. Tokom konferencije rasprava će se voditi na osnovu četiri centralne teme iz oblasti tranzicione pravde: suđenja za ratne zločine, reparacija, reforme institucija i procesa dolaženje do istine.
Predstojeći događaj u Centru �Sava� biće najveće regionalno okupljanje eksperata u oblasti Tranzicione pravde i poslužiće za prezentaciju opsežnog istraživanja �Ocena stanja u oblasti Tranzicione pravde� koje je za UNDP sproveo međunarodni tim eksperata. Na konferenciji će biti predstavljena strategija daljeg delovanja u ovoj oblasti i biće najavljene buduće aktivnosti u okviru projekta.
Pozivamo Vas da učestvujete u praćenju konferencije. Za detaljnije informacije u vezi sa događajem i akreditacijama mozete se javiti: Olgi Belosavic, saradniku za informisanje odeljenja za reformu pravosudja i tima za institucionalni razvoj UNDP, tel: 063 /351-291, mail: olga.belosavic@undp.org
„Mnogi pričaju o njemu. Ipak samo ga nekolicina razume. A još manji broj zna kako njime da upravlja. Ali svi ga žele. Šta je to?“
Pravni fakultet u Beogradu i Kompanija Paragraf Vas pozivaju da 25.5. 2006. godine u konferencijskoj sali Pravnog fakulteta sa početkom u 13:00 prisustvujete svečanoj dodeli sertifikata o obučenosti za rad sa elektronskom pravnom bazom Paragraf Net studentima Pravnog fakulteta.
Obuka za rad sa elektronskom pravnom bazom Paragraf Net v.4.0 počela je 7.11.2005. godine i do sada ju je prošlo 270 studenata.
Obuka je održana u okviru nastave iz predmeta Pravna informatika profesora Stevana Lilića i, po rečima dekana Mirka Vasiljevića, predstavlja pravi primer implementacije Bolonjske deklaracije jer će sertifikat o osposobljenosti za rad sa pravnom bazom Paragraf Net biti evidentiran u Diploma suplement kao jedno od posebnih veština i znanja koje je student stekao za vreme studija.
Nadamo se ćete medijski propratiti ovu svečanost i na taj način ne samo promovisati nastojanja Pravnog fakulteta i Kompanije Paragraf da obrazovni program prilagode Bolonjskoj deklaraciji i studentima pored teorijskih pruže i praktična znanja, već i nagraditi opredeljenje studenata koji su izabrali da na fakultetu steknu znanja koja će biti merljiva sa evropskim.
S poštovanjem,
Pravni fakultet Univerziteta u Beogradu
Paragaf Co
Ambasada Kraljevine Holandije Vas poziva
Ambasada Kraljevine Holandije pozvala je poznatog holandskog profesora Andrea Krauvela da održi predavanja na Fakultetu političkih nauka i Pravnom fakultetu u Beogradu i da, u saradnji sa misijom OEBS, održi seminar.
Dr. Andre Krauvel je predavač komparativnih političkih nauka na amsterdamskom Slobodnom univerzitetu, odsek za političke nauke i javnu administraciju. Andre Krauvel je za potrebe holandskog Ministarstva inostranih poslova sproveo istraživanja u Rumuniji i Bugarskoj u okviru programa MATRA (MATRA je program pomoći za zemlje Centralne i Istočne Evrope, sa ciljem da podrži njihovu tranziciju u pluralističke ustavne države i tržišno orijentisane ekonomije). Osim toga, Andre Krauvel je radio i kao konsultant za nekoliko holandskih i stranih nevladinih organizacija u zemljama kao što su Nikaragva, Rumunija, Bugarska i Poljska. Kao rezultat ovih misija nastalo je nekoliko zajedničkih projekata vlada zapadnoevropskih i istočnoevropskih zemalja i nevladinih organizacija.
Mediji i drugi zainteresovani su pozvani da prisustvuju predavanjima i seminaru koji će se održati:
Utorak, 23. maj 2006.
12:30, Fakultet političkih nauka, Jove Ilića 165
Predavanje: ‘Uticaj medija na transformaciju političkih partija. Nastanak stranaka “preduzeća”.’
17:30, Pravni fakultet, Bulevar kralja Aleksandra 67
Predavanje: ‘Povećana uloga predsednika stranaka u parlamentarnim demokratijama. Povećanje moći izvršitelja u Evropi.’
Sreda, 24. maj 2006.
16:00, OEBS, Bulevar Mira 26
Seminar: ‘Uticaj medija na transformaciju političkih partija. Nastanak stranaka “kompanija”.’
Za detaljnije informacije kontaktirajte:
Ambasada Kraljevine Holandije
Simina 29
11000
E-mail:
U organizaciji Međunarodne finansijske korporacije (International Finance Corporation - IFC), u Medija Centru u Beogradu je od 11-13. maja održan trodnevni seminar za predstavnike medije iz regiona jugoistočne Evrope. Osim predstavnika medija iz Srbije i Crne Gore, seminaru na temu „Korporativno upravljanje“ prisustvovali su novinari iz Makedonije, Bosne i Hercegovine i Albanije.
Sa ciljem unapređenja korporativnog upravljanja u zemljama ovog regiona, sa novinarima su svoja iskustva i preporuke podelili brojni stručnjaci: konsultanti Ivan Čakarević i Jože Bajuk, kao i Amanda Vermeulen (nezavisninovinarizJužnoafričkeRepublike), Alexander Karpf (OECD), Stephen Davis (Global Proxy Watch), Laura Cohn (BusinessWeek) i Marie Laurence Guy iz Globalnog foruma za korporativno upravljanje, dela Svetske banke. Na početku seminara prisutnima su se obratili i gdin Juan Carlos Fernandez, regionalni program menadžer IFC-a, kao i gđica Jasmina Vignjević, IFC menadžer projekta korporativnog upravljanja za Srbiju i Crnu Goru.
Medijske kuće koje su učestvovale na seminaru su: RTS, Večernje novosti, RTCG, Nin, Ekonomist, B92 (SCG), Kapital, Utrinski Vesnik, TV Kanal 5 (Makedonija), Nezavisne novine, RTRS, Alternativna TVBL, Dnevni avaz, Start magazin, BHT1 (Bosna i Hercegovina), Biznesi, Top Channel i Monitor (Albanija).
Regionalni medija trening predstavlja prvu fazu realizacije IFC-jevog trogodišnjeg projekta usmerenog na unapređenje korporativnog upravljanja u regionu jugoistočne Evrope, koji ima za cilj pružanje pomoći privrednim društvima u Srbiji i Crnoj Gori, Bosni i Hercegovini, Albaniji i Makedoniji u procesu unapređenja efikasnosti poslovanja, privlačenja domaćih i stranih investicija kao i pristupanju jeftinijim izvorima kapitala. Projekat će se implementirati kako na nivou samih kompanija, putem pružanja direktnih konsultantskih usluga sa ciljem da se uvedu standardi korporativnog upravljanja, tako i putem seminara i radionica, kao i medijskim kampanjama sa ciljem jačanja svesti o neophodnoisti dobrog korporativnog opravljanja kod svih zainteresovanih strana, uključujući menadžment kompanija, članove upravnog odbora i akcionare.
Korporativno upravljanje odnosi se na strukture i procese upravljanja, usmeravanja i kontrole privrednih društava, kao i na sistem odnosa između menadžmenta, upravnog odbora, većinskih i manjinskih akcionara i drugih interesnih grupa. Dobar sistem korporativnog upravljanja omogućava efikasnije poslovanje privrednih društava i poboljšanje njihovog pristupa spoljnim izvorima kapitala, što dugoročno doprinosi ekonomskom razvoju. Ono takođe podrazumeva uspostavljanje upravljačkih struktura kojima se konkretizuju prava i odgovornosti menadžmenta, upravnog odbora i akcionara, čime se osigurava da svi rade u interesu društva i njegovih akcionara. Drugim rečima, osnovni ekonomski razlog dobrog korporativnog upravljanja je činjenica da će, uz dobro korporativno upravljanje, privredno društvo biti profitabilnije uz obezbeđen dugoročni rast.
Za dodatne informacije o Projektu korporativnog upravljanja u Jugoistočnoj Evropi, posetite www.ifc.org/pepse, elektronska pošta: pepse@ifc.org ili kontaktirajte IFC direktno:
“Promovisanje održivog investiranja u privatni sektor u zemljama u razvoju, čime se pomaže u smanjenju siromaštva i unapređivanju ljudskog življenja.”
Misija IFC-a
Ambasada Kraljevine Holandije u Beogradu,
u saradnji sa ProCredit bankom i Hajnekenom,
Vas poziva na završni događaj Beogradskog festivala igre
20. april 2006, 20:00,
Bez sna /Zatvorenih očiju /Podložno promeni / Minus 16
Savremeni plesni klasici najznačajnijih koreografa
Jiri Kyliana, Ohada Naharina, Paul Lightfoota i Sol Leon
Konferencija za novinare
19. april, 11:00, Art Caf�,
Učesnici:
Barend van der Heijden, Ambasador Kraljevine Holandije u SCG
Erik Pals, Marketing menadžer Holandskog plesnog teatra
Aja Jung, Beogradski festival igre
Nebojša Bradić, Beogradski festival igre
Doerte Weidig, Generalni direktor ProCredit Bank
Ivana Milanović, Hajneken
Za detaljnije informacije kontaktirajte:
Ambasada Kraljevine Holandije
Simina 29
11000
www.nlembassy.org.yu
Osoba za kontakt: Tijana Popović (e-mail: nlgovbel@eunet.yu)
PRVI BELGRADE DESIGN WEEK:
100 NAJBOLJIH
6 DANA FESTIVALA
5 TOP DOGAĐAJA
1 GRAD: BEOGRAD
U aprilu 2006., po ugledu na Londonski Dizajn festival, a samo 7 dana
posle Milanske nedelje dizajna,
Belgrade Design Week će po prvi put u Beogradu, na jednom mestu, okupiti najpoznatije svetske brending i advertajzing eksperte, dizajnere, arhitekte i poslovne ljude.
Tokom 6 dana, učesnici konferencijskog programa moći će da se
upoznaju sa svetskim trendovima u dizajnu, brendingu,
komunikacijama, marketingu, lifestyle-u, turizmu i trgovini kroz
nekoliko tematskih celina: MARKET2, BRAND2 I DESIGN2.
Široj publici će, u isto vreme, biti ponudjeni brojni prateći
programi u tematskoj celini BEOGRAD2, kroz koje ćemo u
Beogradu, nakon dužeg vremena, ponovo ugostiti
“svet”, dok svako veče traje tradicionalni 19. BELGRADE
FASHION WEEK, ovaj put obogaćen konferencijskim programom
i pratećim izložbama iz oblasti mode, pod nazivom FASHION2.
Osnova čitavog događaja je šestodnevna edukativna fabrika
koju ćevoditi sto najkreativnijih ljudi današnjice. Lista učesnika sadrži
imena kao što su Karim Rashid, Jan Rijkenberg, Ross Lovegrove,
Gaetano Pesce, Fernando Gutierrez, Peter Saville, Branko Lukic,
Slavimir Stojanović, Konstantin Grčić, Roksanda Ilinčić
i mnogi drugi.
U cilju ostvarivanja lake i dvosmerne komunikacije sa medijima,
novinarima smo posvetili poseban deo naseg sajta:
www.belgradedesignweek.com/press.
Jednostavnim popunjavanjem formulara, novinar može da se
akredituje za praćenje Belgrade design week-a ili da zakaže intervju
sa nekim od učesnika. Press room sadrži i arhivu fotografija,
aktuelna saopštenja, izjave predstavnika BDW-a, press kliping itd.
MUZEJ AFRIČKE UMETNOSTI
Vas poziva na
MARTOVSKI AFRIČKI BAZAR
nakit, slonovača, papirusi, batik, muzički instrumenti
maske, skulpture, ukrasi za enterijer
subota i nedelja
4. i 5. mart 2006.
od 10h do 18h
Muzički program
subota 4. mart u 14h nedelja 5. mart u 14h
Igor Vincetić na perkusijama Alberto i So Sabi
Cena ulaznice - 100 din.
Muzej Afričke Umetnosti,
Andre Nikolića 14, Tel. 2651 654
africmus@ptt.yu
20. februar 2006.
Holandski Ministar inostranih poslova Bernard Bot će posetiti
Za vreme svoje posete ministar Bot će se sastati sa Predsednikom Srbije, Borisom Tadićem, Predsednikom Vlade Srbije, Vojislavom Koštunicom, potpredsednikom Vlade, Miroljubom Labusom i ministrom inostranih poslova, Vukom Draškovićem.
Glavne teme diskusije će biti status Kosova, referendum u Crnoj Gori, Srbija i Crna Gora u evroatlanskim integracijama i dobri bilateralni odnosi izmedju Holandije i Srbije i Crne Gore.
Ministar Bot i srpski ministar za medjunarodne ekonomske odnose Milan Parivodić će potpisati Memorandum o razumevanju u vezi sa produžetkom programa holandskog Ministarstva ekonomskih poslova koji ima za cilj stimulisanje saradnje izmedju srpskih i holandskih preduzetnika.
Nakon sastanka sa ministrom Draškovicem, ministar Bot će se obratiti novinarima oko 19:30 časova u Ministarstvu inostranih poslova.
Za ostale informacije možete kontaktirati ambasadu Kraljevine Holandije na:
Tel: 011 / 2023 900
Fax: 011 / 2023 999
E-mail: bel@minbuza.nl
ACT PROGRAM
(“Assisting Communities Together”)
faza 5
Visoki Komesarijat Ujedinjenih Nacija za ljudska prava (UN OHCHR), Misija u Srbiji i Crnoj Gori, raspisuje po peti put konkurs za dodelu sredstava kojima bi se finansirao ograničeni broj projekata iz oblasti ljudskih prava (u maksimalnom iznosu do US$ 5,000), a koji bi bili sprovedeni na lokalnom nivou na području Srbije. I ove godine će ACT program biti realizovan u saradnji sa Misijom UNDP, Program za razvoj Ujedinjenih Nacija u Srbiji i Crnoj Gori, a ACT Komisija će biti sastavljena od članova obe Misije.
U cilju podrške lokalnim inicijativama za promociju i zaštitu ljudskih prava, UN Visoki Komesarijat za ljudska prava (UNOHCHR), zajedno sa UN Programom za razvoj (UNDP), je 1998. godine, a povodom pedesete godišnjice usvajanja Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima, pokrenuo ACT Projekat (“Assisting Communities Together”) za pružanje finansijske pomoći, kroz male donacije projektima koje sprovode udruženja i organizacije civilnog društva u lokalnim zajednicama. Ovi fondovi su namenjeni projektima koji zahtevaju relativno malu finansijsku podršku, ali koji ipak mogu uticati na demokratizaciju, unapređenje i promociju ljudskih prava na lokalnom nivou.
Centralna tema pete faze je – obrazovanje iz oblasti ljudskih prava. ACT Komisija će posebnu prednost dati projektima koji se bave edukacijom i treningom u oblasti ljudskih prava, a naročito u okviru osnovnih i srednjih škola (Npr. aktivnosti vezane za produkciju/prevođenje odgovarajućih materijala; radionice/kursevi za zaposlene u obrazovnom sistemu; školska takmičenja, školske debate, aktivnosti školskih klubova, itd.).
Takođe će prednost imati i projekti koji se bave obrazovanjem o ljudskim pravima vezano za teme anti-diskriminacije (npr. manjinska prava, rodna ravnopravnost, prava osoba sa invaliditetom, siromaštvo i ljudska prava, itd.) i koji se bave problematikom ljudskih prava u obrazovnim programima i školama (na primer kako nastavnici i učenici doživljavaju ovo pitanje, šta misle da bi moglo da se promeni, iniciranje aktivnosti, itd).
Pozivaju se svi zainteresovani da podnesu svoje originalne projekte iz navedenih oblasti, kao i druge inicijative vezane za obrazovanje o ljudskim pravima relevantne za lokalne zajednice.
Jedna organizacija može konkurisati sa JEDNIM ili VIŠE PROJEKATA. Trajanje projekta NE MOŽE BITI DUŽE OD 6 MESECI.
Kompletno popunjene formulare dostaviti postom na dole navedenu adresu, NAJKASNIJE DO 6. MARTA 2006.
Popunjeni formulari i poslati materijali se neće vraćati, a nekompletni formulari neće biti razmatrani. Projekti poslati putem email-a se NEĆE uzeti u obzir.
Formular za prijavljivanje (obavezno popuniti na ENGLESKOM jeziku).
Možete ga dobiti i direktno:
UN Visoki Komesarijat za ljudska prava
(za ACT projekat)
Omladinskih brigada 86, 11070 Beograd
tel :011- 3185-828, fax: 011-3185-872
Napomena: Komisija će kontaktirati samo one organizacije čiji projekti uđu u uži izbor, a najkasnije 4 nedelje nakon završetka konkursa.
Poštovani,
Balkanska istraživačka mreža (BIRN) želi da vas obavesti da će u sredu, 15. februara u 22:05, na prvom programu RTS, biti prikazan dokumentarni film “Da li neko ima plan?”, koji se bavi očekivanjima i strahovanjima građana Balkana uoči razgovora o finalnom statusu Kosova.
Ovaj 85-minutni dokumentarni film, u produkciji Balkanske istraživačke mreže (BIRN), i u režiji višestruko nagrađivanog reditelja Lodea Desmeta prikazuje sudbinu sedamnaest običnih ljudi sa Kosova, iz Srbije i susednih zemalja, i pruža im priliku da postave pitanja koja ih muče uticajnim lokalnim i međunarodnim političarima.
U filmu između ostalih govore i visoki predstavnik Evropske unije za spoljnu politiku Havijer Solana, visoki zvaničnik američke administracije Nikolas Berns, srpski predsednik Boris Tadić i kosovski premijer Bajram Kosumi.
Guitar Art Festival
Sedmi međunarodni festival gitare
7 - 12. februar 2006.
11. februar 06.
Sava Centar, velika dvorana
Omaž Džangu Renartu
20:00
Rosenberg Trio (Holandija)
21:30
Rapha�l Fays Trio (Francuska)
Rosenberg Trio
Stochelo Rosenberg- sologuitar
Nous'che
Nonnie Rosenberg- double bass
Braća Rozenberg su rasla uz muziku kao i većina dece iz plemena Manouches kojem ovi muzičari pripadaju. Slušali su ciganski džez Džanga Renarta i učili od rođaka koji su i sami bili muzičari. Stochelo, Nonnie i Nous�che Rozenberg su 1980. godine osnovali trio. Oko 10 CD-ova i DVD prate njihov rad. Na Džango Renart festivalu su učestvovali 1989. godine. Od tada nastupaju širom sveta i sa mnogim čuvenim muzičarima kao što su Stefan Grapeli, Jan Akerman, Širli Bejsi, Lučano Pavaroti i Rendi Kraford. Dobitnici su više nagrada iz muzičke industrije, kao i nagrade Kraljice Holandije.
Rapha�l Fays Trio
Divan, izvanredan, dirljiv, genijalan, talentovan, učen,
stručan, očaravajući, preduzimljiv, paklen, neljudski
Rafael Fais, gitara,
Žan Klod Beneto, kontrabas,
Roman Galan, ritam gitara
Rafael Fais(1959, Fr) kao da je oduvek držao gitaru u rukama
U početku je interpretirao Džanga Renarta i težio da imitira njegove improvizacije. Danas se u celom svetu smatra jednim od najvećih virtuoza svog vremena.
Kao i Renart, komponovao je mnogo i radio na zvuku, boji, dubini, prelazio granice svog instrumenta težeći perfekciji. Kasnije se posvećuje flamenku u jednako brzom ritmu kao i u džez deonicama gde pokazuje osobenu izvođačku tehniku. Od 1980. do kraja 2005. najveće izdavačke kuće objavile su 12 njegovih albuma.
Tokom mnogobrojnih festivala za gitaru u kojima je Trio učestvovao, Rafael Fais je imao priliku da uporedi svoj umetnički rad sa najboljima i ujedno je ostvario neposrednu vezu sa publikom, tako da sreća i strast koje pobuđuje njegovo sviranje ne ostavljaju nikoga ravnodušnim.
Cene ulaznica: 800, 1200, 1500 din.
Kontakt osoba:
Slobodan Hrnjak
PR menadžer
Sava Centar, Milentija Popovića 9, 11070 Beograd
E-mail: pr@scentar.co.yu
Tel: 011/220 67 35,
Mob: 064/8229 323,
Fax: 011/ 21 39 194
Kompenzacioni paketi menadžera u Srbiji
Prosečna godišnja bruto kompenzacija Generalnog direktora internacionalne kompanije u Srbiji iznosi 95,500 evra.
Ovaj iznos obuhvata osnovnu zaradu od 69,200 evra, plus godišnji bonus od 26,300 evra.
“Bruto kompenzacije Generalnih direktora entiteta internacionalnih kompanija u Srbiji, obično variraju od 45 do preko 200 hiljada evra”, kaže dr Conrad Pramboeck, Head of Compensation Consulting u kompaniji Neumann International. Ovako velike razlike u kompenzacijama, mogu se objasniti postojanjem razlika u nivoima odgovornosti. “Direktori velikih kompanija obično zarađuju više od direktora manjh entiteta”, kaže dr Pramboeck.
U protekloj godini, u Srbiji su zarade uvećane za 19.2 % u proseku i očekuje se nivo povećanja od oko 18.7% u narednih 12 meseci, uključujući i korekciju inflatornih uticaja. Takođe, ostvarenje boljeg poslovnog rezultata direktora odraziće se na njegov godišnji bonus, koji u proseku iznosi 30 to 40 % od osnovne godišnje bruto kompenzacije i isplaćuje sa jednom godišnje.
Uobičajeno je da službeni automobil bude deo ukupnog kompenzacionog paketa Generalnog direktora. Najčešće su u pitanju modeli BMW i Audi. Prosečan budžet za kupovinu službenog automobila iznosi oko 40 hiljada evra, sa prosečnom kalkulacijom godišnjeg troška od 10 hiljada evra.
Posmatrano iz ugla internacionalnog biznisa, zarade u Srbiji su još uvek ispod proseka. Najviše zarade u Evropi isplaćuju se u Velikoj Britaniji, Švajcarskoj i Nemačkoj, gde vrhunski rukovodioci velikih poslovnih sistema mogu da zarade po nekoliko miliona evra godišnje. Niže zarade od onih koje se isplaćuju u Srbiji, nalazimo u zemljama Jugoistočne Evrope, kao sto su Bugarska, Bosna i Hercegovina, Makedonija i Albanija.
Ovo su neki od ključnih rezultata istraživanja opsega kompenzacionih paketa kompanije Neumann International, koje se može pogledati na novoj, online bazi podataka www.neumann-compensation.com. Baza sadrži informacije dobijene analizom kompenzacionih paketa 1 017 zaposlenih, na 66 pozicija specijalista i menadžera, u 37 kompanija u Srbiji.
Kontakt osoba:
Dr. Conrad Pramb�ck,
Head of Compensation Consulting
Neumann International AG,
Tel: 43-1-401 40-206
E-mail: conrad.pramboeck@neumann-inter.com
www.neumann-compensation.com
Pozivamo Vas na konferenciju za medije projektnog tima Procene zloupotrebe droga u Srbiji koja će biti održana sutra, 25. januara u Skupštini grada (Trg Nikole Pašića 6, soba br. 1) sa početkom u 10.00h.
Na konferenciji će biti predstavljena nova faza projekta koja će u narednom periodu biti realizovana na nivou opština u Srbiji.
Učesnici:
- Dr Matijas Rajneke, rukovodilac zdravstvenog sektora Evropske agencije za rekonstrukiju u Srbiji
- Dr Vladan Šubarević, član Izvšnog veća Skupštine grada
- Dr Đorđe Stojiljković, savetnik u Ministarstvu zdravlja Republike Srbije
- Žan Mišel Manconi, rukovodilac projekta Procena zloupotrebe droga u Srbiji
- Spomenka Ćirić-Janković, stručni saradnik na projektu
Projekat finansira Evropska unija preko Evropske agencije za rekonstrukciju
Kontakt: Slavica Matović
064/177-07-39
korakpokorak@adsl.yubc.net
slavica_matovic@yahoo.com
Učesnici:
- Rade Đurić, direktor Instituta IMS
- Branko Žugić, pomoćnik ministra za unutrašnje ekonomske odnose Srbije i Crne Gore
- Benoa Hambukers, predstavnik Evropske agencije za rekonstrukciju u Srbiji
Nakon svečanosti biće upriličena prezentacija ispitivanja materijala i koktel.
Svečanost će biti održana u Institutu IMS u Beogradu (Svečana sala) - Bulevar Vojvode Mišića 43 (preko puta Beogradskog sajma) - u sredu, 25. januara 2006. godine sa početkom u 11.00 sati.
Kontakt osoba:
Boško Nektarijević 063/747-72-78
nektarijevic@hotmail.com
18. januar 2006
Dokumentarni film o očekivanjima i strahovanjima građana Balkana uoči razgovora o finalnom statusu Kosova biće prikazan u Beogradu u Dvorani Kulturnog Centra, 25. januara u 19 sati.
Ovaj 85-minutni dokumentarni film, u produkciji Balkanske istraživačke mreže, BIRN, i u režiji nagrađivanog reditelja Lodea Desmeta – pod nazivom Da li neko ima plan? –bavi se sudbinom sedamnaest običnih ljudi sa Kosova, iz Srbije i susednih zemalja uoči predstojećih pregovora.
Ovi ljudi postavljaju brojna pitanja koja ih muce uticajnim lokalnim i međunarodnim političarima.
Među njima su visoki predstavnik Evropske unije za spoljnu politiku Havijer Solana, visoki zvaničnik američke administracije Nikolas Berns, srpski predsednik Boris Tadić i kosovski premijer Bajram Kosumi.
Film je titlovan na engleskom i svim lokalnim jezicima. Vodeće balkanske TV stanice emitovace ga u januaru i februaru. Takođe se planira međunarodna distribucija.
Svetska premijera filma odrzana je 9. januara u Front Lajn Klubu u Londonu.
Projekat je podržalo Političko odeljenje za ljudsku bezbednost Federalnog ministarstva inostranih poslova Švajcarske.
Predstavnici domaćih medija pozvani su da prisustvuju ovoj promociji. Za akreditacije se obratite na telefon 011 328 7080 ili posaljite e-mail na: vesna@birn.eu.com.
Za dodatne informacije, posetite www.birn.eu.com.
Handicap International
u okviru projekta SHARE-SEE
objavljuje poziv za projekte
organizacija osoba sa invaliditetom
Share-SEE vodi regionalnu šemu grantova u cilju kofinansiranja inicijativa organizacija osoba sa invaliditetom (OOSI) koje se zalažu za socijalni model i pristup “cross–disability”.
U okviru šestog poziva za projekte predlažu se sledeće teme:
� Zagovaranje poboljšanja zakonodavstva koje ima direktan uticaj na osobe sa invaliditetom, sa posebnim naglaskom na antidiskriminaciji
� Zagovaranje pristupa obrazovanju
� Zagovaranje zapošljavanja
� Zagovaranje pristupa i podrške uslugama i službama na lokalnom nivou
� Zagovaranje poboljšanja pristupačnosti.
Program SHARE SEE ohrabruje inicijative sa elementima međudržavne saradnje, uključivanja žena i ženskih grupa i partnerstva među različitim OOSI, ostalim organizacijama, institucijama i lokalnim vlastima.
Krajnji rok za prijem predloga projekata je 23. januar 2006. godine, do 17 00 h.
Informacije o konkursu i proceduri podnošenja predloga projekata možete naći ovde ili na SHARE-SEE web stranici.
Za dodatne informacije možete kontaktirati partnere Share-SEE-a ili lokalnog saradnika na projektu Handicap International-a u Srbiji:
Udruženje studenata sa hendikepom, Srbija
Vojvode Stepe 33, Beograd
Tel./fax 381 11 30 86 190 /191
E-mail: office@adsyu.org
Centar za samostalni život invalida, Srbija
Radomira Vujovica 3, Beograd
Tel./fax 381 11/360 55 09
E-mail: cilsrbija@digit.co.yu
Handicap International SEE - Srbija i Crna Gora
Kontakt osoba: Zoltan Mihok, LPO
Velisava Vulovica 1, Beograd
Tel./fax 381 11 306 68 96
Mobile: 381 63 564 438
E-mail: zoltan.mihok@hi-see.org