Pogledajte i preuzmite fotografije visoke rezolucije iz kolekcije Medija centra...
Posetite stranicu Medija centra na Facebook-u i postanite član...
Ovaj tekst je licenciran pod uslovima
Creative Commons Autorstvo-Deliti pod istim uslovima 3.0 Srbija Licence.
Motivi i efekti objavljivanja i korišćenja autorskog ili srodnog sadržaja podležu sve očiglednijim sumnjama i raspravama, dok tehnološki i interesno pojačana medijska sfera biva stalno izložena nekontrolisanim sujetama i agresivnom nametanju stereotipa. U tehnološki preobraženoj stvarnosti, menjaju se želje i navike, život postaje aktivniji, svet interaktivniji, pa ustaljena pravna rešenja ne uspevaju uvek da izraze i zaštite autentične interese stvaralačke zajednice. Tekuće online vreme je produbilo tradicionalne dileme i izazove, ali je i stvorilo nove koncepcije i nove odgovore.
Prvi pravni odgovor, u obliku slobodnih softverskih licenci, reformisao je softversku industriju, unapredio softversku konkurenciju i omogućio univerzalnu nesmetanu primenu kontinuiranih softverskih inovacija u svakodnevnom životu, dok je drugi razgraničio ograničenja ustaljenih mehanizama razmene različitih kreativnih sadržaja imajući u vidu mogućnosti i zahteve savremenog doba. Stvaranjem Creative Commons (CC) pravne standardizacije, posredstvom međunarodne pravne ekspertize, u praksu je uveden jednostavan, online, besplatan i brz način protoka sadržaja, zasnovan na obaveznom priznanju autorstva i alternativnim ekonomskim varijetetima autorskog prava.
CC inovacija podrazumeva digitalne pravne standarde, kojima se vrši licenciranje sadržaja izborom i eventualnom kombinacijom izabranih uslova svakog budućeg korišćenja sadržaja: (ne)komercijalno, (sa ili) bez prerada i deliti pod istim uslovima, individualno i direktno, s online CC platforme, nakon čega se odmah završava licenciranje označavanjem sadržaja izabranom Licencom. Sam izbor i kombinacija licencnih uslova zavise isključivo od slobodne volje autora sadržaja ili drugog davaoca licence (nosioca autorskog prava), a same licence predstavljaju važeće pravne instrumente kojima se, u skladu s domaćim i medjunarodnim propisima, ostvaruje i štiti autorsko ili srodno pravo širom sveta.
Označavanje sadržaja CC licencom nije puka, već svrsishodna formalnost, jer se ovom integracijom licencirani sadržaj s Licencom integriše u Mrežu svih mreža, tako da se istovremeno s online nalaženjem i pojavom sadržaja, jasno pojavljuje specifikacija Licence u kojoj su jasno sadržana prava svakog potencijalnog korisnika, kao i njegove obaveze u vezi s priznanjem autorstva, navodjenjem izdavača i drugim, unapred izabranim, alternativnim uslovima korišćenja dela.
U odnosu na tradicionalnu, dugotrajnu, komplikovanu, jednoličnu i rigidnu proceduru, ova digitalnopravna metodologija licenciranja pruža mogućnost nijansiranja oblika upotrebe sadržaja, bez birokratskih ograničenja, a kako bi bila shvatljivija, primenljivija i nezavisnija od suvišnih pravnih intervencija i sumnjivih, slobodnih interpretacija, snabdevena je online informacijama, detaljnim uputstvimai konkretnim licencnim objašnjenjima (Osnovni opis/Commons Deed).
Upravo zbog svoje raznolikosti i adaptibilnosti, CC licence se primenjuju i u medijskoj kritici,* teoriji, arhivistici, informativnoji videoprodukciji, kao i u PR i internacionalnoj wiki i civilnoj novinarskoj praksi, s tim što njihova rastuća popularnost ne izvire iz privida savršenosti, tog iskonstruisanog univerzalnog odsustva problema, već iz realnih potreba realnog vremena i realnih životnih potencijala koje nudi cyberspace.
Nevenka Antić
* Prof. Lawrence Lessig je približio pravne stvaralačkim formama, stvarajući prve CC licence.
MC Newsletter
29. jul 2011.
Pogledajte sve komentare (0) Ostavite komentar
Objavljeni komentari sadrže stavove koji nisu stavovi Medija centra. Odgovornost za sadržinu poruke i tačnost podataka snose korisnici sajta koji su komentare poslali.
Ovaj tekst može da sadrži stav koji nije stav Medija centra. Odgovornost za sadržinu, kao i tačnost podataka, snosi autor teksta. |