Pogledajte i preuzmite fotografije visoke rezolucije iz kolekcije Medija centra...
Posetite stranicu Medija centra na Facebook-u i postanite član...
izveštaji:
Predstavljanje nalaza istraživanja
Cilj istraživača bio je da steknu dublja saznanja o tome kako različiti akteri na lokalnom nivou sarađuju u borbi protiv trgovine ljudima, i koji su im resursi dostupni za zaštitu i integraciju žrtava i osoba koje su u riziku da postanu žrtve trgovine ljudima. Na osnovu istraživanja pripremljene su i preporuke za centre za socijalni rad i druge predstavnike sistema.
Jedan od ključnih rezultata projekta je da se najveći deo aktivnosti za suprotstavljanje trgovini ljudima organizuje i sprovodi na nacionalnom nivou, dok odgovor u lokalnoj zajednici najčešċe izostaje. Razlog zbog koga na lokalnom nivou ima vrlo malo ili uopšte nema identifikovanih žrtava trgovine ljudima, leži u tome što pripadnici ovih zajednica pogrešno veruju da u njihovim sredinama ne postoji trgovina ljudima.
Međutim, procene govore da je broj žrtava trgovine ljudima u Srbiji zapravo daleko veċi od zvanične statistike, što znači da veċinu žrtava trgovine ljudima sistem nije prepoznao ili nije znao kako da prepozna.
Rezultati koje želimo da predstavimo dobijeni su u okviru kvalitativnog dela istraživanja u kojem su intervjuisane osobe koje su u riziku da postanu žrtve trgovine ljudima, kao i predstavnici institucija i nevladinih organizacija; u okviru kvantitativnog dela istraživanja koji je uključio ispitivanje stavova građana prema trgovini ljudima i predrasuda prema žrtvama trgovine ljudima; i na osnovu ankete koja je poslužila za procenu znanja zaposlenih u centrima za socijalni rad o trgovini ljudima u Smederevu, Sremskoj Mitrovici i Pirotu.
Projekat je sproveden u partnerstvu sa Centrom za zaštitu žrtava trgovine ljudima a podržalo ga je Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.
Konferencija za novinare
Centra za istraživanje javnih politika
Govore:
(Centar za istraživanje javnih politika) - Srbija sve više postaje zemlja porekla žrtava trgovine ljudima, pri čemu se i struktura žrtava trgovine ljudima menja: procenat žrtava seksualne eksploatacije je opao sa 89 (2004) na 41% (2013) ali je povećan udeo radne eksploatacije, prošnje i prinudnih brakova. Kako se potencijalne žrtve trgovine ljudima regrutuju u sredinama u kojima žive, i to najčešċe preko žrtvama poznatih lica, postavlja se pitanje načina na koji zajednica i institucije na lokalnom nivou mogu da odgovore na ovaj problem. Zato je Centar za istraživanje javnih politika, u partnerstvu sa Centrom za zaštitu žrtava trgovine ljudima, sproveo istraživanje o tome kakve su mogućnosti unapređenja lokalnog sistema za suprotstavljanje trgovini ljudima.
Kompletan sažetak nalaza istraživanja (pdf)