Ono što predstavnike vlasti u Paraćinu razlikuje od drugih, jeste činjenica da osluškuju potrebe svoje zajednice i razmatraju predloge i zahteve meštana, kako bi bili servis građana, a ne vlast na lokalu
. |
Beograd, 24.11.2017.
. |
Beograd. 1. novembar 2017.
U prethodnoj godini mala i srednja preduzeća na teritoriji opštine Paraćin zaposlila su 320 novih radnika, dok je ukupan broj novozaposlenih, u ovom sektoru, u prethodnih sedmanest godina oko 2.700 - rezultati su istraživanja o efektima zapošljavanja koje je sprovelo udruženja preduzetnika iz Paraćina uz podršku Opštine Paraćin i Regionalne agencije za razvoj Šumadije i Pomoravlja, a koje je danas u beogradskom Medija centru prezentovao predsednik opštine Saša Paunović.
Prema podacima iz avgusta ove godine, u opštini Paraćin trenutno živi sedam hiljadadevetsta nezaposlenih. Većinu njih čine bivši radnici staklare, štofare i cementare, nekadašnjih giganata koji nisu uspeli da se snađu tokom tranzicionog perioda, a koja su, svojevremeno, zbirno zapošljavali više od devet hiljada ljudi.
Krah ove tri firme, prema oceni predsednika opštine Saše Paunovića, glavni je uzrok velikog broja nezaposlenih u Paraćinu.
“Paraćin, prema popisu iz 2011. godine ima pedesetčetiri hiljade stanovnika, stoga je jasno da kad u nekoliko godina dobijete toliki broj nezaposlenih, to predstavlja dramatičan udar.”
Govoreći o efektima stranih investicija, Paunović je naveo podatak da je opština Paraćin, prema zvaničnim statistikama od 2000-2012.godine, na šesnaestom mestu u Srbiji po iznosu stranih investicija po glavi stanovnika. Tako visoko mesto, međutim, nije umanjilo broj nezaposlenih u Paraćinu, jer su te strane investicije uglavnom stizale u postojeće kompanije.
“Nisu strane investicije nešto što je obavezno uspešno i nešto što donosi novo zapošljavanje. U našem primeru to je bio uzrok smanjenog broja zaposlenih u Paraćinu, odnosno zamene rada novim tehnologijama”, ističe Paunović, iznoseći i podatak da je u Paraćinu hiljadudvesta manje ljudi bez posla u odnosu na 2013. godinu, kad je dostignut maksimum nezaposlenosti. Kao najzaslužnije za taj pozitivan trend označio je sektor malih i srednjih preduzeća.
“U poslednje četiri godine od kad pada nezaposlenost, a raste zaposlenost u našoj opštini, izdate su pedesetdve građevinske dozvole, za ukupno tridesettri hiljade kvadrata poslovnog i proizvodnog prostora. Prema podaci Republičkog zavoda za statistiku, šest sotina je zaposlenih više, u odnosu na ranije stanje.”
On je naveo da nije dobro što mala i srednja preduzeća ne dobijaju subvencije kao što ih dobijaju strani investitori, iako zapošljavaju ljude, a novac zadržavaju u Srbiji, za razliku od stranih ulagača.
“Smatramo da bi trebalo razmotriti da se politika podsticanja, ako se već opredeljujemo za nju, usmeri i na one koji investiraju, a kojima se ne pomaže u dovoljnoj meri. Smatramo da velike strane investicije ne znače nužno novo zapošljavanje, one ne moraju uvek da budu bolje od investicija malih i srednjih preduzeća u efektu zapošljavanja”, rekao je Paunović i zaključio da je pogrešno promovisati samo strane investicije, a zanemarivati lokalne i regionalne, manje firme, jer su one nosioci zapošljavanja.
Medija centar, V. M.
. |
Opština Paraćin se nalazi u srcu Srbije, 156 kilometara od Beograda, uz samu važnu saobraćajnicu Evrope, Koridor 10. Deo je regiona Šumadije i Pomoravlja - pripada Pomoravskom okrugu. Grad Paraćin se nalazi 3,5 km od desne obale Morave, na trasi reke Crnice koja protiče kroz centar grada.
Od ukupne površine obradivo zemljište zahvata 33.511 hektara (oko 64%) a pod šumom se nalazi 16.854 hektara (oko 36%). Prosečna zemljišna površina po jednom domaćinstvu iznosi 4 hektara. Ovo područje je i u prošlom veku bilo verovatno najgušće naseljeno u Srbiji. Tome je doprineo i Carigradski drum koji je ovuda prolazio i predstavljao najvažniju saobraćajnicu toga vremena.
Paraćin je raskrsnica Evrope. Leži na 156. kilometru međunarodnog auto-puta E-75 ka Nišu i Bliskom istoku, na početku međunarodnog puta E-761 za Zaječar i Bugarsku, na priključku za saobračajnicu E-760 ka Kruševcu, za Crnu Goru i Hrvatsku. Udaljenost Paraćina od Niša je 80 km a od Jadranskog mora 500 km. Paraćin se nalazi u u centru Srbije, na raskršću nekoliko važnih puteva, prema severu je pravac za Beograd i dalje za Mađarsku, prema istoku je put za Zajačar i dalje prema Bliskom istoku, na jugu je put prema Nišu i dalje prema Grčkoj, a na zapadu je prema Kraljevu i dalje prema Bosni i Crnoj Gori. Kroz grad protiče reka Crnica koja je nekada bila dosta velika i na toj reci je čovek po imenu Parakin čamcem prevozio ljude, pa su kasnije, posle Rimljana, grad nazvali Parakin a tokom vremena to ime je preslo u Paraćin. Kroz grad prolazi i međunarodna železnička pruga koja je sagrađena još oko 1880. godine. Od grada do Zajačara je postojala i pruga uskog koloseka po kojoj je išao nekada popularni voz Ćira.
Opština Paraćin zahvata deo bogatog i plodnog Srednjeg Pomoravlja, teritorija opštine Paraćin se spušta od Kučajskih planina na istoku prema Velikoj Moravi na zapadu ispresecana tokovima reka Crnice i Grze.
Paraćin je i industrijski centar sa dugogodišnjom tradicijom proizvonjne stakla, cementa, štofova i konditorskih štofova. Opština Paraćin obuhvata grad i 33 naselja na površini od 541,7 kilometara kvaratnih.
Danas, opština ima veliki potencijal za greenfield i brownfield investicije sa industrijskim zonama i sa kompletnom infrastrukturom. Područje opštine Paraćin predstavlja turističku zonu od velikog značaja za Pomoravlje.
Zahvaljujući prirodnim karakteristikama i postojanju velikih prirodnih, ali i kapaciteta koji su se u ovoj opštini razvijali, Paraćin ima potencijal za još veći i bolji razvoj.
Paraćin je jedna od opština koje svoje potencijale pretvara u razvojne mogućnosti: Činjenice govore da se Paraćin, i danas, razvija bolje i uspešnije od većeg dela Srbije, a posebno je važno istaći da su razvojni potencijali još neuporedivo veći. To se, međutim, nedovoljno vidi u beogradskim i drugim medijima sa nacionalnom pokrivenošću, niti je dostupno potencijalnim investitorima. Ne samo što se u njegovoj opštini nalaze značajne turističke destinacije Pomoravlja i ozbiljni privredni kapaciteti, već i zbog činjenice da podstiče i unapređuje razvoj Srbije, Paraćin je defakto, kao raskrsnica Evrope, i karta za budućnost razvoja Srbije. Upravo je to razlog za realizaciju ovog projekta: da zainteresuje i privuče investitore, da građani Beograda i Srbije upoznaju i prepoznaju potencijale ove opštine, te da im ukaže na mogućnost da se i sami uključe u njen dalji razvoj.
. |
INVESTICIJE (PRIVREDA I POLjOPRIVREDA)
Viševekovna tradicija i kultura, kao i pozicija privrednog centra u Srbiji i potencijali za industrijski razvoj, garancija su iskustava i spremnosti za dobrodošlicu investitorima.
Prednost Paraćina je odličan geografski položaj. Nalazi se u neposrednoj blizini glavnih i na trasi je budućih evropskih puteva, a neposredna blizina velikih gradova, granica i činjenica da leži na rekama, zajedno sa odgovarajućim lokacijama i velikim potencijalom za dalji razvoj turizma, preduslov su za uspešnu saradnju koju ova opština nudi investitorima.
Paraćin je mesto značajnih potencijala, kad je reč o industrijskoj proizvodnji. Dobrom „privrednom imidžu“ opštine doprineli bi strani investitori, ali i domaći privrednici.
Opština Paraćin ima veoma povoljan geostrateški položaj i povezana je kako regionalnim, tako i magistralnim putevima sa ostalim delom zemlje.
Paraćin je geografski otvoren ka tržištima Bugarske, Makedonije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Rumunije (36,6 mil. potrošača).
Lokalni podsticaji i olakšice za investitore i postojeću privredu, koje opština daje su sledeći: investitori koji žele da grade stambeni objekat pojedinačno, industrijski objekat, objekte za poslovanje ili usluge, imaju smanjenu cenu, sniženu za 30% u slučaju da plate celi iznos, osim onih u ekstra zoni; fizičkim licima - investitorima, preduzetnicima i pravnim licima koji grade objekte prema njihovoj nameni dozvoljeno da plati iznos podeljen u 24 jednake mesečne rate, osim za one koji su izgradili u ekstra zoni; novoosnovana preduzeća i preduzetnici koji su registrovani na teritoriji opštine Paraćin, oslobađaju se plaćanja lokalne komunalne takse za isticanje firme u prvoj godini poslovanja, osim za one koji su u ekstra zoni.
Opština Paraćin raspolaže izuzetnim grinfild i braunfild lokacijama, potpuno opremljenim svom meophodnom infrastrukturom.
Važno je istaći i da lokalna samouprava ima veoma važnu ulogu u privrednom razvoju, što posebno dolazi do izražaja u kreiranju mikro uslove za pospešivanje razvoja biznisa i za privlačenje novih investicija. Od njene efikasnosti na administrativnim poslovima, preko obezbeđenja komunalno infrastrukturno opremljenih lokacija, do lokalne infrastrukturne razvijenosti - često zavisi uspeh u privlačenju investicija. Uloga lokalne samouprave se pomera sa administrativne, ka strateškom upravljanju održivim razvojem.
Pred Paraćinom su u 2017. velike investicije: kako infrastrukturne u gradu, tako i kapitalne, koje će doneti novu, dodatnu, vrednost ovoj opštini.
Pa ipak, nedovoljno je poznato zašto je upravo Paraćin pouzdan partner svima koji žele više i bolje, svima koji su spremni da investiraju, rade i zarade.
Medija centar će, kroz ovaj projekat građanima Srbiji i potencijanim domaćim i inostranim investitorima približiti ideju investiranja u ovu opštinu, tako što će (potencijalnim) partnerima kao i građanima, informisanjem pojasniti zašto (i kako) Paraćin nudi značajne komplekse komunalno opremljenog zemljišta, efikasan i brz postupak dobijanja dozvola za gradnju kao i stručne saradnike koji će na najbolji način ostvariti sve zamisli.