Svakog drugog petka
Aktuelni konkursi za novinare, urednike, fotoreportere, medijske kuće...
Medija centar na Facebook-u

Posetite stranicu Medija centra na Facebook-u i postanite član...

Pogledajte i preuzmite fotografije visoke rezolucije iz kolekcije Medija centra...

Početna > MC za medije > 14 dana u medijima > Izdanje broj 15 > Medijski ambijent

Medijska situacija u Srbiji

Građani Srbije će u narednom periodu na jednom od tri kanala TV Kopernikus moći da gledaju praktično program SNS, čiji je član Glavnog odbora Zoran Bašanović godinu dana pred izbore zakupio osam sati programa ove kablovske TV stanice, saznaje list Blic. I ostale srpske stranke, uključujući i najveće, uveliko pregovaraju sa ovim kablovskim emiterom o zakupu programa, tvrdi vlasnik stanice. Goran Karadžić, član Saveta RRA, rekao je da nisu sve kablovske stanice u Srbiji dobile dozvolu za rad, a među njima je i Kopemikus. „Oni mogu da nastave sa iznajmljivanjem programa do okončanja dodeljivanja dozvola. Još nemam informaciju da li će njima biti odobreno da nastave sa emitovanjem programa“, tvrdi Karadžić.
(Blic, Beta, Tanjug, NUNS, UNS, B92, ANEM, 21.10.2011)

NUNS je izražava zabrinutost povodom izveštaja da se pojedine partije spremaju da na TV stanicama tokom predizborne kampanje zakupe sate programa u najgledanijim terminima, a da su pojedine to već učinile. „Ovakav vid 'saradnje' medija i političkih stranaka potpuno je suprotan osnovnim principima novinarske profesije i u krajnjem ishodu rezultira neobjektivnim i pristrasnim informisanjem građana“, saopštava NUNS.
(Beta, Tanjug, NUNS, UNS, B92, Blic, 21.10.2011)

Kablovski televizijski kanal Kopernikus stavljen je pod celodnevni monitoring Republičke radiodifuzne agencije (RRA), povodom navoda u medijima da se pregovara sa predstavnicima SNS o zakupu osam sati programa ove stanice.
(Danas, 22.10.2011)

Od 30 najznačajnijih medija u Srbiji, među kojima ima 12 dnevnih novina, sedam nedeljnika, šest TV i pet radio-stanica sa nacionalnim pokrivanjem, Savet za borbu protiv korupcije uočio je da je od 2008. do 2010. bilo čak 18 medija čiji pravi vlasnici nisu poznati. U Izveštaju o pritiscima i kontroli medija u Srbiji takođe se ističe i da je među 11 navedenih nacionalnih elektronskih emitera čak devet sa netransparentnim vlasništvom. U izveštaju se navodi da se of-šor kompanije pojavljuju kao vlasnici osam medija, domaći političari i biznismeni u pet, novinari u dva štampana glasila, dok se strani kapital pojavljuje u četiri medija, a država ima udela u tri.
(Danas, 22.10.2011)

Aktuelne ocene medijske situacije u Srbiji

Novinarstvo u jugoistočnoj Evropi je u ozbiljnoj krizi ocenjeno je u Sarajevu na prvoj konferenciji o medijima na prostoru jugoistočne Evrope u organizaciji OEBSa. Glavno obeležje medija u ovom delu Evrope je neshvatljiv paradoks – što se zemlje zapadnog Balkana više približavaju evropskim integracijama, sloboda medija i dignitet novinara suočavaju se sa sve većim izazovima.
(BETA, B92, NUNS, 14.10.2011)

Učesnici OEBSove konferencije posvećenu medijima u jugoistočnoj Evropi usvojili su „Sarajevsku deklaraciju“ koja će biti upućena vladama svih zemalja regiona. Deklaracijom je konstatovana je činjenica da mediji u vlasništvu države ne mogu postojati u demokratskom društvu, i istovremeno zahtevana nezavisnost medija i javnih radio-difuznih servisa, reforma medijskih zakona, istraga i kažnjavanje učesnika u napadima na novinare, promocija etičkog novinarstva i samoregulacije, jačanje novinarskih udruženja i poboljšanje uslova rada novinara.
(Beta, 14.10.2011)

Rade Veljanovski, profesor na Fakultetu političkih nauka, navodi u svom autorskom tekstu: Pojavila su se, proteklih dana, jedan za drugim, dva važna dokumenta o medijima. Najpre Strategija razvoja sistema javnog informisanja u Republici Srbiji do 2016. godine, a odmah zatim i Izveštaj o pritiscima i kontroli medija u Srbiji. Oba dokumenta potekla su iz najviših državnih organa: Vlade Srbije i vladinog Saveta za borbu protiv korupcije. Očekivalo se da će njihovi sadržaji izazvati raspravu, poređenje, potezanje argumenata, zabrinutost ili bar upitanost. Ali - ništa. Muk. Već šest godina država nezakonito ima vlasništvo u Politici, novosadskom Dnevniku, Večernjim novostima i još jednom broju lokalnih i regionalnih medija. Ništa o odgovornosti za konfuziju izazvanu protivrečnim zakonima: tri zakona koji nalažu privatizaciju i tri koji je sprečavaju, a svi su na snazi i sve ih je usvojila Narodna skupština. U odnosu na najvažniji standard demokratskog sveta - obezbeđivanje nezavisnosti i sprečavanje uticaja iz sfere politike i biznisa na medije, izostao je bilo kakav kritički osvrt. Izostavljene su tri veoma značajne preporuke Saveta Evrope: o garantovanju nezavisnosti javnog servisa radiodifuzije (R 96 10); o nezavisnosti i funkcijama regulatornih organa u oblasti radiodifuzije (R 2000 23) i o medijskom pluralizmu i raznovrsnosti medijskih sadržaja (R 2007 2). Član 4 Strategije počinje rečima: „Opredeljenje države je da ne bude vlasnik javnih glasila“. U istom članu dalje se navodi da država može biti osnivač: nacionalnih, pokrajinskih i regionalnih javnih servisa; glasila na srpskom jeziku za potrebe stanovništva Kosova i Metohije; specifičnih glasila koja su u funkciji bližeg informisanja i upoznavanja građana s radom državnih organa i javnih preduzeća (internet portal, skupštinski kanal i dr.), a saveti nacionalnih manjina mogu biti osnivači glasila na jezicima manjina. Kada se ovakva opredeljenja pretoče u zakone, postojaće desetine državnih medija.
(Danas, 19.10.2011, ANEM 20.10.2011)

Zamenik predsednika najveće opozicione stranke, Srpske napredne stranke, Aleksandar Vučić kritikovao je medije jer nisu izvestili o incidentu u kojem je gradonačelnik Beograda, Dragan Đilas, u Ralji „građanina koji mu je postavio pitanje uhvatio za okovratnik i gurnuo“. „Sramno je da državni i gradski funkcioneri napadaju građane koji im postavljaju pitanja iz delokruga njihovog rada i da niko ne sme da napiše nijednu reč o tome“, rekao je Vučić.
(Pregled, 20.10.2011)

Prema nalazu ANEM monitoring tima, u septembru 2011, u oblasti slobode izražavanja, situacija se nimalo nije promenila u odnosu na avgust. Novinari (a često i snimatelji, zajedno sa njima) su bili meta pretnji, pritisaka i fizičkih napada. Primeri iz prakse sudova u medijskim slučajevima, pokazuju da je i dalje prisutna praksa izricanja kazni učiniocima napada na novinare na granici zakonskog minimuma ili čak i ispod nje i vođenja beskrajno dugih postupaka koji obesmišljavaju svrhu kazni. Smene rukovodilaca u mađarskim medijima čiji je osnivač ili suosnivač mađarski nacionalni savet, posledice je nedostatka zakonskog mehanizma zaštite rukovodećih struktura i redakcija takvih medija od uticaja njihovih suosnivača na uređivačku politiku. Celokupna opširna analiza može se naći na sajtu ANEMa.
(ANEM, 26.10.2011)

Iz javnih servisa

Javni poziv za predlaganje kandidata za jednog člana Upravnog odbora Radiodifuzne ustanove Vojvodine objavljen je, 25. oktobra 2011. godine, u dnevnim listovima Politika i Dnevnik.
(RRA, 25.10.2011)

Pretnje, napadi i procesi novinarima, medijska suđenja

Novinari, dopisnici beogradskih i novosadskih medija iz Zrenjanina, uputili su republičkom javnom tužiocu i vršiocu dužnosti apelacionog javnog tužioca u Novom Sadu, pritužbu na ponašanje višeg javnog tužioca u Zrenjaninu, Borislava Miglinskog. „Tužilac Miglinski ozbiljno narušava ustavno pravo na rad profesionalnih novinara iz Zrenjanina uskraćivanjem informacija o pokretanju postupaka i podizanju optužnica“, tvrde novinari.
(Večernje Novosti - Vojvodina, UNS, NUNS, 25.10.2011)

NUNSu se za pomoć se obratio novinar regionalne TV Novi Pazar, Anel Grbović, tvrdeći da mu je službenik Elektrodistribucije u ovom gradu, Rifat Prtinac, pretio smrću jer Regionalna televizija nije izveštavala o dobrovoljnom davanju krvi u Elektrodistribuciji. NUNS još jednom zahteva preduzimanje svih zakonom predviđenih sankcija. UNS se takođe oglasio povodom ovog slučaja zahtevajući od Policijske uprave u Novom Pazaru da što pre utvrdi i javnosti saopšti sve činjenice vezane za ovaj slučaj.
(Beta, NUNS, UNS,15.10.2011, Fonet, Blic, 16.10.2011, NDNV, 17.10.2011)

Radio-televizija Prima iz Bajine Bašte navela je da su napadi i pritisci na rad i uređivačku politiku te medijske kuće poprimili dramatičan karakter. Nepoznate osobe su prošlog vikenda razbile kamenicama prozor na prostorijama televizije, a krajem prošle nedelje isečene su i probušene gume na redakcijskom automobilu. Redakcijski automobil oštećen je u napadima dva puta tokom avgusta i septembra, a pre deset dana je isprskan sprejom. Pored političkih, primenjivane su i mere ekonomskih pritisaka, ličnih opomena i pritisaka na zaposlene. Iz te kuće poručili su da neće dozvoliti da postanu javno glasilo jedne stranke, već da će i ubuduće izveštavati nepristrasno i u interesu građana.
(Beta, Politika, Blic, 18.10.2011, Danas, UNS, NUNS, 21.10.2011)

ANEM u saopštenju najoštrije protestuje povodom serije napada kojima je izložena članica Asocijacije, Radio Televizija Prima iz Bajine Bašte.
(Saopštenje ANEM-a, 18.10.2011)

Redakcija dnevnog lista Alo! saopštila je da je njihovim novinarima i fotoreporterima zabranjen ulazak na utakmice koje organizuje Košarkaški klub Partizan.
(Beta, Politika, 25.10.2011)

Redakcija Alo! smatra da je očigledna namera KK Partizan da pomenutom zabranom utiče na uređivačku politiku ovog lista, s ciljem da novine objavljuju isključivo informacije i sadržaje koji odgovaraju interesima KK Partizan, onako kako te interese vidi aktuelno rukovodstvo kluba. Redakcija Alo! će nastaviti da prati rad KK Partizan, u interesu javnosti i ljubitelja košarke.
(Blic, 25.10.2011)

Udruženje sportskih novinara Srbije (USNS) najoštrije osuđuje postupak rukovodstva KK Partizan iz Beograda о којем će obavestiti relevantne međunarodne forume, Evropsku košarkašku federaciju i Svetsku asocijaciju sportskih novinara.
(Alo!, Večernje novosti, NUNS, 26.10.2011)

Košarkaški klub Partizan odgovorio je da nikada nije imao nameru da se bavi uređivačkom politikom medija. „Jedino što smo uvek tražili, a tražićemo i ubuduće, jeste da tačno i korektno mediji izveštavaju s naših utakmica. Stoga, nemamo potrebu da se izvinjavamo bilo kome, a ukoliko Alo! želi da nastavi da izveštava s naših utakmica, neophodno je da nam uputi javno izvinjenje.“
(Blic, 26.10.2011)

UNS je uputio protest zbog postupka gradonačelnika Jagodine, Dragana Markovića Palme, koji je vređao dopisnicu Politike, Zoricu Gligorijević, dok je prikupljala informacije u jagodinskoj bolnici gde je deci, ozleđenoj prilikom pokazne vežbe antiterorističke jedinice, ukazivana pomoć. Gradonačelnik Jagodine je posle ovog incidenta rekao je da priznaje grešku učinjenu u afektu i stanju šoka zbog straha od posledica ovog nesrećnog slučaja. Gradonačelnik Jagodine pozvao je telefonom Zoricu Gligorijević i izvinio joj se zbog svog ponašanja.
(UNS, 18.10.2011, Politika, 19.10.2011)

Najavljivano gostovanje novinara javnog servisa, Duška Koraća, u emisiji TV PINK „Amidžić šou“ u ponedeljak je izostalo, jer novinar nije dobio odobrenje svoje matične kuće RTS.
(Alo!, Kurir, NUNS, 19.10.2011)

UNS je zabrinut za bezbednost Slađane Novosel, dopisnice lista Danas iz Novog Pazara, nakon što su je elektronske novine Sandžak Pres optužile da je objavljivala „perfidne tekstove o vraćanju jedinstva u Islamskoj zajednici“. Ona je 22. septembra prva objavila ekskluzivnu i tačnu informaciju o planovima za formiranje jedinstvene islamske zajednice Srbije. UNS poziva kolege, novinare i urednike elektronskih novina Sandžak Presa da se pridržavaju Kodeksa novinara Srbije.
(Danas, UNS, NUNS, 20.10.2011)

UNS zahteva da se bez odlaganja omogući prodaja regionalnog mesečnika Rasina Press u Aleksandrovcu, koje je distributer dostavio kioscima, ali ih jutros nije bilo u prodaji. Prema nezvaničnim, ali pouzdanim informacijama do kojih je UNS došao, prodavcima novina na kioscima u Aleksandrovcu „preporučeno“ je od strane opštinskih čelnika da prekinu prodaju ovog lista, a pojedinima je čak zaprećeno da će im ukoliko nastave sa prodajom Rasine, kiosk biti uklonjen. Rasina Press je regionalni list koji ima tiraž od oko 2.500 primeraka i distribuira se u 12 opština Rasinskog okruga. Do sada su objavljena 33 broja ovog mesečnika.
(UNS, 19.10.2011)

Predsednika NDNVa, Dinka Gruhonjića, Prvi osnovni sud u Beogradu oslobodio je krivice po privatnoj krivičnoj tužbi Srpskog sabora „Dveri“ i Srpskog narodnog pokreta „Svetozar Miletić“.Ove dve organizacije podnele su tužbu protiv Gruhonjića zbog krivičnog dela uvrede.
(NDNV, 18.10.2011, Alo, UNS, NUNS, ANEM, 19.10.2011)

Ministarstvo unutrašnjih poslova utvrdilo je da u slučaju lažne vesti da je Dobrica Ćosić dobitnik Nobelove nagrade za književnost nema elemenata visokotehnološkog kriminala, niti krivičnog dela koje se goni po službenoj dužnosti.
(FoNet, Radio 021, 21.10.2011)

Novinarka Bete i Radija B92, Ljiljana Danilović, podnela je krivičnu prijavu protiv urednika RTV Kuršumlija, Slavka Savića, zbog izrečenih pretnji. Tim povodom je u policiji kao svedok saslušan i novinar Foneta i Radija Slobodna Evropa, Miloš Ivanović. Svedok Miloš Ivanović kaže da je u policiji potvrdio da je Savić pretio koleginici Danilović i da on smatra da je to pritisak na sve novinare koji izveštavaju o sukobu između lokalne televizije i opštinskog rukovodstva. Slavko Savić demantuje pretnje i tvrdi da se on samo brani.
(www.kursumlija.org , NUNS, 21.10.2011)

Policija je u Beogradu otkrila studio i predajnik nelegalne radio-stanice „Radio bos“, čiji je signal ometao „radio-komunikaciju službi najviših prioriteta“, saopšteno je iz MUP-a Srbije. Tom prilikom uhapšen je osumnjičeni Miroslav M, vlasnik radija.
(RATEL, RRA, 25.10.2011, Politika, Pravda, Večernje Novosti, NUNS, UNS, 26.10. 2011)

Ministar unutrašnjih poslova Srbije, Ivica Dačić, održao je sastanak sa grupom stranih novinara. Snimateljima domaćih medija bilo je omogućeno snimanje početka sastanka, posle kog je bilo planirano da Dačić da izjavu. Međutim, beogradski novinari čekali su ispred kabineta sat i 45 minuta (od 16.15 do 18) i ostali su uskraćeni za Dačićevu izjavu.
(Beta, Politika, NUNS, 26.10.2011)

Slučaj „Nacionalni građanski”

Osnovno javno tužilaštvo u Novom Sadu podiglo je optužnicu protiv novinarke Nacionalnog građanskog, Jelene Spasić i urednika Milorada Bojovića, zbog objavljivanja teksta „Državni organi potpuno nespremni za rat“, u kojem je navodno otkrivena državna tajna.
(Beta, Kurir, B92, NUNS, 16.10.2011, Dnevnik, ANEM, 17.10.2011)

UNS je osudio podizanje optužnice protiv novinarke i urednika Nacionalnog građanskog lista. UNS oštro protestuje što tužilaštvo „krivično goni srpske novinare zato što objavljuju činjenice od javnog interesa koje ukazuju na nestručnost i nesposobnost državnih organa koji svoju nekompetentnost od javnosti kriju pod oznakom državne tajne“.
(UNS,15.10. 2011, Politika, 16.10.2011)

Poverenik za informacije od javnog značaja, Rodoljub Šabić, izjavio je Tanjugu da je zabrinut zbog podizanja optužnice protiv novinara lista Nacionalni građanski zbog navodnog odavanja tajne, navodeći da „ako za to uopšte ima razloga“, odgovorne treba tražiti među državnim funkcionerima. „Novinari očito nisu odgovorni za odavanje tajne“, smatra Šabić. On je dodao da novinari, čak i da znaju ko je to, po važećim zakonima, nisu dužni da odaju izvor informacija.
(www.poverenik.rs, UNS, 15.10.2011, Tanjug, Politika, 16.10.2011, Politika, NUNS, Danas, ANEM, Dnevnik, UNS,17.10.2011)

NUNS i NDNV oštro protestuju zbog odluke Opštinskog javnog tužilaštva u Novom Sadu da podigne optužnicu protiv novinara Jelene Spasić i Milorada Bojovića. „Posebno protestujemo zbog činjenice da će ovo suđenje biti „tajno“ i „hitno“. Ovo se može shvatiti ne samo kao političko-pravosudni pritisak na medije nego i kao ozbiljan progon novinara, koji ima za cilj da spreči profesionalno izveštavanje o položaju Vojske Srbije i zbivanjima u njoj. Pozdravljamo brzu reakciju Poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti, koji je upozorio da bi za odavanje državne tajne, ukoliko se desilo, trebalo da odgovara službeno lice ili funkcioner, a ne novinar“, navodi se u saopštenju.
(NUNS, NDNV, 16.10.2011)

Poverink za informacije izjavio je za B92 da se nada da će državni tužilac Zagorka Dolovac „korigovati potez osnovnog tužilaštva iz Novog Sada“ koje je podiglo optužnicu protiv novinarke Nacionalnog građanskog lista.
(FoNet, B92 16.10.2011, Kurir, Blic, Danas, NUNS, Blic onlajn, UNS, 17.10.2011)

Peticiju protiv tajnog suđenja Jeleni Spasić i Miloradu Bojoviću, novinarki i uredniku novosadskog lista „Nacionalni građanski“, za jedan dan potpisalo je 250 novinara. Peticija je postavljena na sajt UNS-a i uspela je za kratko vreme da solidariše novinarsku zajednicu sa progonjenim kolegama.
(UNS, 18.10.2011, Tanjug, Pregled, Danas, 19.10.2011)

Beogradski centar za bezbednosnu politiku i još 15 nevladinih organizacija najoštrije su osudili podizanje optužnice protiv novinara i urednika Nacionalnog građanskog lista. „Smatramo da se ovim činom na nedopustiv način ugrožavaju sloboda štampe i pravo javnosti da zna“ i da je daleko važnije to da nadležni državni organi, uključujući i Tužilaštvo, nisu do sada pokrenuli postupak protiv onih koji svojim činjenjem, odnosno nečinjenjem, ugrožavaju sistem odbrane.
(Tanjug, Politika, Kurir, UNS, ANEM, NUNS, 19.10.2011)

Srpska napredna stranka (SNS) smatra da je podizanje optužnice protiv novinarke Jelene Spasić i urednika Nacionalnog građanskog lista, Milorada Bojovića, nastavak režimske hajke na novinare i medije koji imaju smelosti da pišu i objavljuju istinu, koja Demokratskoj stranci toliko smeta.
(Pravda, 19.10.2011)

Novinarka Jelena Spasić koju novosadsko tužilaštvo tereti da je „nanela štetu bezbednosti Srbije“ odbija da učestvuje u tajnom suđenju koje je predviđeno optužnicom. Podatak da je za dva dana peticiju UNSa protiv tajnog suđenja njoj i uredniku Nacionalnog građanskog, Miloradu Bojoviću, potpisalo više od 320 novinara i glavnih urednika srpskih medija Spasićka komentariše kao potvrdu da esnaf želi da brani sebe od pritisaka vlasti. UNS podseća da su se oglasile Međunarodna federacija novinara i Evropska federacija novinara protestujući zbog krivičnog progona novinara u Srbiji.
(UNS, NUNS, 19.10.2011)

Glavni i odgovorni urednik novosadskog dnevnog lista Nacionalni građanski je, u pratnji advokata, preuzeo optužnicu, koju je tužilaštvo podiglo zbog teksta novinarke Jelene Spasić „Državni organi potpuno nespremni za rat“. Nakon što je preuzeo optužnicu, Bojović je rekao da je optužnica protiv njega i novinarke dokaz da je u Srbiji demokratija apsolutno mrtva.
(Alo!, Politika, Danas, ANEM, NUNS, Dnevnik, 20.10.2011)

„Laž je tvrdnja tužilaštva da sam sakrila izvor informacije i tako pomogla počiniocu krivičnog dela“, izjavila je za sajt UNSa Jelena Spasić, novinarka Nacionalnog građanskog kojoj je zaprećena zatvorska kazna do osam godina na tajnom suđenju. „Samo se po sebi razume da ja ne bih odala svoje novinarske izvore ni policiji, ni tužilaštvu, ali suština je u tome da je novosadsko tužilaštvo podiglo optužnicu protiv mene, a da ni istragu nije vodilo. Neistina je i da sam ja odala tajnu, jer materijali rasuti po skupštinskim i kafanskim stolovima po bifeu Skupštine više ne mogu biti nikakva tajna“, kaže Jelena Spasić, koja je tokom novinarske karijere dva puta pobeđivala na godišnjim konkursima Evropske komisije i Kancelarije Vlade za evropske integracije za najbolji tekst o evropskim integracijama.
(UNS, Beta , B92, 21.10.2011, Press, Dnevnik, Kurir, 22.10.2010)

Krivično vanraspravno veće Osnovnog suda u Novom Sadu vratilo je optužnicu protiv novinara i urednika lista Nacionalni građanski u istražni postupak, tako da će se sada voditi istraga, izjavio je Tanjugu potparol Republičkog javnog tužilaštva, Tomo Zorić.
(UNS, Tanjug, 22.10.2011, ASMEDI Newsletter Oktobar 2011, Blic, Press, 23.10.2011)

Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti ocenjuje da je odluka Republičkog tužioca da odustane od optužnice protiv novinara lista Nacinalnog građanskog profesionalan i odgovoran potez.
(www.poverenik.rs, UNS, 22.10.2011, Politika, 23.10.2011, Dnevnik, 24.10.2011)

Novinarka Jelena Spasić poslala je juče Osnovnom sudu u Novom Sadu prigovor na optužnicu.
(UNS, 23.10.2011)

UNS je pozvao republičkog tužioca da do kraja razjasni pravne nejasnoće u slučaju optužnice protiv novinara Nacionalnog građanskog. UNS protestuje zbog „pravne neizvesnosti u kojoj se drže novinari posle protivrečnih izjava tužioca Zagorke Dolovac i njenog portparola“. „Zagorka Dolovac obavestila je poverenika za informacije od javnog značaja, Rodoljuba Šabića, da država odustaje od krivičnog progona novinara, dok njen portparol, Tomo Zorić, tvrdi da optužnica nije povučena i najavljuje njeno proširenje posle istrage“, navodi UNS.
(Tanjug, Politika, Press, 24.10.2011)

Portparol Republičkog tužilaštva Tomo Zorić je potvrdio da je optužnica protiv novinara odbačena, ali i da će se protiv njih dvoje ponovo „voditi istražni postupak“.
(Politika, 24.10.2011)

Suđenje uredniku lista Nacionalni građanski, Miloradu Bojoviću, pred Osnovnim sudom u Novom Sadu biće nastavljeno, ali još nije poznato da li će proces biti zasnovan na neposrednoj optužnici ili će biti sprovedena istraga.
(Dnevnik, UNS, NUNS, 25.10.2011)

Medijska strategija

Saša Mirković, predsednik UO ANEMa, u svom autorskom tekstu navodi: Doneta Medijska strategija u većini predloženih rešenja ne rešava postojeće probleme, već ih samo odlaže za neki naredni period. Naše uporno insistiranje na privatizaciji bazira se na činjenici da ostanak medija u državnom vlasništvu omogućava nedopustiv uticaj vlasti na uređivačku politiku te narušava postojeće tržište. Nažalost, strategija je otišla korak dalje u negativnom smeru jer se proširio krug medija koji se neće privatizovati, a to su manjinski mediji i regionalni javni servisi.
(MC Newsletter, ANEM, 21.10.2011)

Manjinski mediji

Očekuje se da će Medijska strategija vojvođanskih Mađara od 2011. do 2016. godine sredinom novembra stići na usvajanje pred Nacionalni savet Mađara. Prema rečima predsednika NSM, Tamaša Korheca, medijska strategija treba da sadrži analizu stanja i definisane ciljeve, ali i da istakne sa kakvim se manevarskim prostorom raspolaže za njihovo ostvarivanje. „Pritisak na medije nije cilj“, rekao je Korhec.
(Mađar so, NUNS, 17.10.2011)

Untitled Document „14 dana u medijima“ uređuju Marin i Goran Cetinić koje možete kontaktirati putem mail adrese goran.cetinic@gmail.com.

„14 dana u medijima“ predstavlja sažeti prikaz pisanja medija o situaciji u medijima. Nastao je sa ciljem da registruje informacije o medijima objavljene u prethodnih 14 dana u Srbiji, sažete tako da prenesu suštinu medijskih tekstova i grupisane u tematske celine. Urednici prenose vesti ne menjajući suštinu pisanja medija o medijima. Za čitaoce zainteresovane za kompletan objavljen tekst, navodi se izvor i datum objavljivanja. Više o rubrikama biltena
Arhiva

Ovaj bilten vesti realizovan je zahvaljujući građanima SAD u okviru programa podrške medijima Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID). Sadržaj biltenaje isključiva odgovornost autora i ne predstavlja zvaničan stav USAID-a i IREX-a.