Posetite stranicu Medija centra na Facebook-u i postanite član...
Pravosuđe u Srbiji godinama kritikuju stručnjaci, Evropa, a najviše građani Srbije. Početkom godine okončana je prva reforma pravosuđa posle 60 godina u Srbiji. Oformljeni su novi sudovi, nova tužilastva, a sudije su prošle, stručno rečeno, opšti izbor. Novonastaloj mreži sudova još se prilagođavaju oni koji u prvosuđu rade, a građanima će svakako trebati više vremena. Tu na scenu stupaju mediji i novinari koji imaju obavezu da istinito i što je još važnije precizno informišu javnost.
Često pominjana težnja da se pravosuđe mora depolitizovati mogla bi se odnositi i na medije kada je izveštavanje o istražnim i sudskim postupcima u pitanju. Novinari moraju da izbegnu da budu korišćeni u propagandne svrhe kada je u pitanju ovako osetljiva oblast. Tu naravno ne mislim na bilo koji vid censure ili ograničavanja prava već sasvim suprotno na upoznavanje sa preciznom terminologijom koja će ih zaštiti od pritisaka i mogućih tužbi. Mi ne smemo u buduće da dozvolimo da nas jedna ili druga strana u postupku koriste za svoje kampanje. Istraživačko novinarstvo pre svega podrazumeva novinara koji zna šta radi i koji je u stanju da svaku priču, svako suđenje, svaku presudu istraži, objavi i iskomentariše tako da to bude jasno prosečnom građaninu Srbije a da istovremeno izbegne tužbu.
Senka Vlatković Odavić
O autorima
MC Newsletter 18. jun 2010.
Pogledajte sve komentare (0) Ostavite komentar
Objavljeni komentari sadrže stavove koji nisu stavovi Medija centra. Odgovornost za sadržinu poruke i tačnost podataka snose korisnici sajta koji su komentare poslali.
Ovaj tekst može da sadrži stav koji nije stav Medija centra. Odgovornost za sadržinu, kao i tačnost podataka, snosi autor teksta. |