Mediji o medijima, Događaji, Informacije

Svakog drugog petka
Prijave za newsletter
Aktuelne medijske teme, svakog drugog petka u mesecu u Vašem Inboxu....

Pogledajte i preuzmite fotografije visoke rezolucije iz kolekcije Medija centra...

Medija centar na Facebook-u

Posetite stranicu Medija centra na Facebook-u i postanite član...

Novi mediji
Članci i informacije o Internetu, multimediji, digitalnom zapisu...
Direktni prenosi konferencija
Prenosi i arhiva snimaka konferencija na MC Web TV...
Aktuelni konkursi za novinare, urednike, fotoreportere, medijske kuće...

Press kliping tekstova koje mediji objavljuju jedni o drugima

Prijavite se na MC mejling liste

LJUBAV NA POSLEDNJI POGLED

Izvor: Politika, 29.08.2010; Strana: A13

0 komentara      Ostavite komentar

Najvećim uspehom mnogih nekadašnjih i današnjih pisaca iz ovih krajeva Balkana smatra se upravo to što je o njima pisao hrvatski književni i muzički kritičar, novinar i pisac Igor Mandić, drag gost Beograda, čiju je poslednju knjigu „U zadnji čas“ kod nas objavilo srpsko predstavništvo hrvatske izdavačke kuće „Profil knjiga“. U Hrvatskoj je Mandić često „stupidno opanjkavan“ kako se prodao Beogradu, tako što je „za masne pare ocrnjivao Krležu“, a zatim i zbog toga što je 1996. godine „demonstrativno prešao granicu“ kako bi u Beogradu bio čašćavan klekovačom i škembićima.
O svemu tome bez ustezanja Igor Mandić progovara u pomenutoj svojoj knjizi, autobiografskom rijaliti šou programu (i nastavku prethodnog dela „Sebi pod kožu“), u kojoj napokon otkriva šta je to što ga je oduvek istinski privlačilo u Srbiji. Prema Mandićevom mudrom priznanju bile su to – Srpkinje, koje su ga uvek rado viđale u svom društvu.
U Srbiji se često čuje i mišljenje Splićanina Borisa Dežulovića, autora jasnog antiratnog opredeljenja, koji je nedavno podjednako osudio skandaloznu presudu zagrebačkog Opštinskog suda kojom je ugledni hrvatski intelektualac Predrag Matvejević osuđen zbog uvrede Tuđmanovog i Bobanovog pisara Mile Pešorde, kao i napad u Beogradu na Teofila Pančića. Takođe, dolazak Dubravke Ugrešić, hrvatske autorke koja od 1993. godine živi u Amsterdamu, uvek je zapažen kod nas, naročito zbog njene kritičnosti u odnosu na pitanja identiteta, nacionalizma, mitova.
Dakle, srpska sredina jeste otvorena za književnike i mišljenja iz okruženja, a u prilog tome govore i objavljivanja trenutno najpopularnijih autora iz Hrvatske i BIH, kao i njihova gostovanja u Beogradu. Izdavačka kuća „Rende“ (tu je i srpsko predstavništvo hrvatskog VBZ) daje najslikoviti pregled savremene hrvatske i bosanskohercegovačke književne scene, a dela autora Miljenka Jergovića, Vedrane Rudan, Renata Baretića, Meline Kamerić, Ante Tomića, Muharema Bazdulja, Emira Imamovića Pirketa, Slađane Bukovac, Lamije Begagić i drugih ne „prevodi“, već ih prenosi u izvornom obliku jezičke raznolikosti nekada jednog srpskohrvatskog književnog jezika.
Međutim, nijedna srpska izdavačka kuća nije otvorila svoje predstavništvo u Hrvatskoj, pa ni u BiH, Sloveniji ili Makedoniji, a izdanja ili gostovanja srpskih pisaca, pojedinačno ili na sajmovima knjiga u okruženju, vrlo su sporadična.

Autor: M. VULIĆEVIĆ

Pogledajte sve komentare (0)     Ostavite komentar

Objavljeni komentari sadrže stavove koji nisu stavovi Medija centra. Odgovornost za sadržinu poruke i tačnost podataka snose korisnici sajta koji su komentare poslali.

Postavi link ka ovoj stranici na Facebook-u

Mediji o medijima

Ključne reči
   sve reči   tačnu frazu   bilo koju reč
Ključne reči

Za pretragu po datumu možete koristiti kalendar u levoj margini.