Posetite stranicu Medija centra na Facebook-u i postanite član...
Pogledajte i preuzmite fotografije visoke rezolucije iz kolekcije Medija centra...
Konkurs za nagradu Evropske unije za istraživačko novinarstvo otvoren je za sve novinare ili grupe novinara koji su u periodu između 1. januara i 31. decembra 2014. godine objavili istraživačke priče o društvenim temama u vezi sa zloupotrebom moći i osnovnih ljudskih prava, korupcijom i organizovanim kriminalom u Srbiji, a sa kojima javnost na drugi način ne bi bila upoznata.
Za Nagradu EU za istraživačko novinarstvo mogu se nominovati priče koje su objavljene ili emitovane u bilo kom mediju u Srbiji: štampanom, radio, TV, onlajn mediju ili njihovoj kombinaciji.
Rok za podnošenje prijava je 13.05.2015. godine.
Nagrada EU za istraživačko novinarstvo ima cilj da istakne i promoviše izuzetna dostignuća istraživačkih novinara, kao i da unapredi vidljivost kvalitetnog istraživačkog novinarstva u zemljama Zapadnog Balkana (Albaniji, Bosni i Hercegovini, Kosovu, Bivšoj Jugoslovenskoj Republici Makedoniji, Crnoj Gori) i Turskoj.
Nagradni fond u Srbiji za 2015-u godinu (za dostignuća u 2014-oj godini) iznosi 10 000 evra. Do tri dodeljene individualne nagrade kretaće se u rasponu od 3 000 do 5 000 evra. U saradnji sa Fondacijom Gardijan među pobednicima iz svih sedam zemalja biće odabrana najbolja istraživačka priča u regionu. Autor te priče će biti pozvan na studijsko putovanje u Gardijan/Observer.
Procesom dodele nagrade upravlja regionalno partnerstvo organizacija civilnog društva pod vođstvom Mirovnog instituta iz Ljubljane, koje je za ovaj zadatak odabrala Evropska komisija. Evropska komisija će nadgledati i odobravati svaki važan korak u procesu dodele nagrade. Organizacija iz Srbije koja će sprovoditi dodelu nagrade je Novosadska novinarska škola.
Kompletno uputstvo za podnošenje prijava/nominacija, kao i prijavni formulari dostupni su na internet sajtu Novosadske novinarske škole.
Sva pitanja postavljaju se mejlom na adresu EUAward@novinarska-skola.org.rs.
Nagradu je ustanovio Generalni direktorat za proširenje Evropske komisije u skladu sa Strategijom za proširenje EU koja prepoznaje izraženu potrebu za obezbeđivanje slobode govora u medijima, kao i za podršku istraživačkom novinarstvu u praćenju reformskog procesa i održavanju istorijskog zamajca ka pridruživanju EU.