Pogledajte i preuzmite fotografije visoke rezolucije iz kolekcije Medija centra...
Posetite stranicu Medija centra na Facebook-u i postanite član...
izveštaji:
Okruglom stolu će prisustvovati predstavnici nadležnih državnih organa, ambasada, međunarodnih organizacija, nevladinih organizacija, novinari, akademici, pravni eksperti za ovu oblast , kao i zainteresovani građani. Cilj događaja je da se, u prisustvu svih relevantnih aktera, unapredi javna diskusija o govoru mržnje na internetu i da se javnost upozna sa obimom i prirodom ovog problema, kao i mogućim rešenjima.
Okrugli sto
u organizaciji Misije OEBS u Srbiji, Evropske komisije, UNESCO,
Mreže za profesionalizaciju medija Jugo-istočne Evrope i Medija centra
Agenda okruglog stola (pdf)
Simultani prevod
(FoNet) - Internet nudi autorima govora mržnje brzi prenos poruka i anonimnost, ali se mora postići ravnoteža u borbi protiv te pojave i zaštite slobodnog protoka informacija, ocenili su danas učesnici okruglog stola „Govor mržnje na Internetu“.
Svako može da bude izvor informacija na Internetu, ali to nosi opasnost od brzog širenja govora mržnje čiji autori sebi mogu da obezbede anonimnosti, izjavio je šef delegacije Evropske unije Vensan Dežer, upozorivši da svi, naročito vodeće političke i društvene ličnosti, imaju odgovornost da spreče tu pojavu. U Srbiji se dešavaju povremeni incidenti u pogledu govora mržnje na Internetu i u medijima, ali i dalje moramo biti na oprezu, rekao je on i dodao da autori govora mržnje svoju pažnju usmeravaju na društvene grupe, kao što su Romi i seksualne manjine. On je ocenio da je objektivno izveštavanje iz više izvora najbolji način borbe protiv te pojave i upozorio na zakasnele reakcije, kao što je bio slučaj sa govorom mržnje pripadnika Nacionalnog stroja.
Internet sam po sebi nije ubica, ali može da se upotrebi za iniciranje tragičnih događaja, izjavio je šef misije OEBS Piter Burkhart, navodeći primer objavljivanja spiska medija koji su označeni kao antisrpski. Potrebno je postići ravnotežu tako da se zaštite potencijalne mete govora mržnje, a u isto vreme obezbedi slobodan protok informacija, ukazao je on.
Javne ličnosti trebalo bi što više uključiti u borbu protiv govora mržnje, izjavio je državni sekretar u ministarstvu omladine i sporta Nenad Borovčanin. Cilj nam je da na mnogim mestima na kojima vlada mrak na Internetu širimo svetlo, rekao je on i upozorio da bi mladi, koji puno vremena provode na Internetu, mogli da u svoje ostale aktivnosti prenesu govor mržnje.