Pogledajte i preuzmite fotografije visoke rezolucije iz kolekcije Medija centra...
Posetite stranicu Medija centra na Facebook-u i postanite član...
izveštaji:
Globalni barometar korupcije je najveće svetsko istraživanje o iskustvima građana sa korupcijom i percepciji građana o korupciji i uspešnosti vlasti u borbi protiv korupcije, koje zajednički sprovode Transparency International i WIN/Gallup International i koje se objavljuje osmi put.
Rezultati ranijih barometara
Predstavljanja rezultata za Srbiju iz ranijih godina
Istraživanje koje će biti predstavljeno obuhvatilo je ukupno 114.300 ljudi iz 107 država i zavisnih teritorija. Terenska istraživanja su sprovedena od septembra 2012. do marta 2013.
Neka od pitanja na koje ovo istraživanje, sprovedeno na nacionalnom uzorku, daje odgovor su sledeća:
1. Šta građani misle – da li je korupcija u porastu ili u opadanju?
2. Da li su građani nekog podmićivali u poslednjih godinu dana (ukoliko su imali konktakta sa određenom institucijom – policija, pravosuđe, javni registri, zemljišne službe, zdravstvene službe, prosvetne ustanove, poreske službe, javna komunalna preduzeća)?
3. Koliko su pojedine službe u društvu korumpirane, po oceni građana (političke partije, policija, javni službenici, parlament, pravosuđe, privreda, zdravstene ustanove, obrazovne ustanove, mediji, vojska, NVO, verske zajednice)?
4. U kojoj meri, po utisku građana, Vlada radi u korist privatnih interesa?
5. Koliko je Vlada delotvorna u borbi protiv korupcije?
6. Da li bi građani prijavili korupciju?
7. Na koji način bi se građani suprotstavili korupciji?
Iako su u Srbiji tokom poslednjih godina objavljivana i druga istraživanja koja daju odgovore na neka od pomenutih pitanja i o trendovima, Globalni barometar korupcije omogućava ne samo da se uporede trendovi od 2005. do 2012., već i da se uporedi u kojoj meri se iskustva i percepcija građana Srbije razlikuju ili su slični sa drugim zemljama.
Prezentacija
Transparentnost – Srbija
Pozivno pismo (pdf)
Simultani prevod
(Transparentnost Srbija) - Rezultati Globalnog barometra korupcije za Srbiju pokazuju značajan porast učestalosti podmićivanja u 2012. u odnosu na ranije godine, utisak o tome da je korupcija veoma rasprostranjena u političkim institucijama, nešto bolju ocenu rada Vlade, a kao glavni razlog za neprijavljivanje korupcije navode uverenje da ništa ne bi bilo učinjeno. Da bi se stanje promenilo, po oceni organizacije Transparentnost – Srbija, potrebno je u potpunosti utvrditi izvore finansiranja političkih stranaka, a naročito tokom prošlogodišnje izborne kampanje, osvetliti proces donošenja odluka u državnim organima, zakonski zaštititi uzbunjivače i preduzeti druge mere kako bi se povećao broj prijavljenih i do kraja istraženih slučajeva korupcije...
Kompletan izveštaj (pdf)
KORUPCIJA SE SLABO PRIJAVLJUJE
(FoNet) - Svake godine u Srbiji se desi nekoliko stotina hiljada slučajeva korupcije, ali se za sva takva krivična dela podnese tek nekoliko hiljada krivičnih prijava, upozorio je danas programski direktor Transparentnost Srbija Nemanja Nenadić, na predstavljanju Globalnog barometra korupcije 2012-2013. godine...
Kompletan izveštaj (pdf)