Maja Pavlović, vlasnica regionalne televizije Kanal 9 u Srbiji, već 15 dana štrajkuje glađu zbog ekonomskih pritisaka koji direktno ugrožavaju opstanak tog medija.
Evropska i Međunarodna novinarska federacija (EFJ-IFJ) pridružile su se svojim članicama u Srbiji - NUNS-u, UNS-u i SINOS-u - koje
podržavaju zahteve Maje Pavlović.
Ovim trećim štrajkom glađu u proteklih 15 meseci vlasnica Kanala 9 protestuje protiv prekomernih tarifa koje tv stanice plaćaju autorskoj organizaciji (SOKOJ), organizaciji proizvođača fonograma (OFPS), državnom preduzeću Emisione tehnike i veze (ETV) i državnom
Regulatornom telu za elektronske medije (REM). Maja Pavlović ukazuje da su te takse prekomerne za lokalne tv stanice, odnosno da su nerealno visoke u poređenju sa stvarnim prihodima medija kao što je Kanal 9.
Pavlović podseća da je REM 2015. godine samovoljno odlučio da lokalne licence tv stanica preinači u regionalne licence, nakon čega su pomenute tarife povećane čak i za deset puta, što je za lokalne emitere neizdržljivo.
Maja Pavlović je u poslednje tri godine podnela tužbe za preispitivanje načina obračuna i visine tarifa, ali još nema presuda.
Prethodni štrajk glađu Pavlović je prekinula nakon sastanka sa premijerkom Anom Brnabić i njenog obećanja da će se naći rešenja za pojedine zahteve Kanal 9.
Pavlović je pre 15 dana počela novi štrajk jer nije ispunjen nijedan njen zahtev upućen državnim institucijama.
U pismu predsedniku Odbora za spoljne poslove Evropskog parlamenta Dejvidu Mekalisteru uoči njegovog susreta u Beogradu sa najvišim funkcionerima Srbije, tri novinarske i medijske organizacije takođe osporavaju "nerazumne propise i odluka državnih organa".
Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS), Nezavisno društvo novinara Vojvodine (NDNV) i Asocijacija Lokal press, ukazuju da bi "rešavanje zahteva Maje Pavlović značajno olakšalo ekonomski položaj svih lokalnih i regionalnih emitera, posebno onih sa nezavisnom uređivačkom politikom koji objektivno, kritički nepristrasno i svestrano informišu građane".