Pogledajte i preuzmite fotografije visoke rezolucije iz kolekcije Medija centra...
Posetite stranicu Medija centra na Facebook-u i postanite član...
izveštaji:
Kancelarija UNICEF-a u Srbiji dodeliće godišnje nagrade za medijsko izveštavanje o deci i dečijim pravima
Ove godine, posebna pažnja je posvećena izveštavanju o inkluziji ugrožene dece
Nagrade se dodeljuju za najbolji TV i radio prilog i za najbolji tekst u štampanim medijima
Svečana dodela nagrada
Dečjeg fonda Ujedinjenih nacija (UNICEF)
Nagrade uručuju:
Žiri:
Simultani prevod
Snimak svečane dodele nagrada na MC Web televiziji
UNICEF DODELIO NAGRADE NOVINARIMA ZA IZVEŠTAVANJE O SOCIJALNOJ INKLUZIJI
NAJUGROŽENIJE DECE
Beograd, 21. novembar 2011 - Kancelarija UNICEF-a u Srbiji danas je dodelila nagrade za profesionalno i etičko izveštavanje o inkluziji najugroženije dece u Srbiji u štampanim medijima, na radiju i televiziji.
Jednoglasnom odlukom žirija, nagrađeni su:
- Mirko Rudić, za televizijski prilog „ISON- priča o dečjem horu u Novom Sadu”. Hor o kome je reč nalazi se u Novom sadu, u osnovnoj školi „Milan Petrović“. Tu su u početku bila samo deca sa smetnjama u razvoju, ali su se gosti iz drugih škola, ulica i krajeva grada vremenom odomaćili i postali stalni članovi. Tako je uobičajeni put mnogo potrebne inkluzije obrnuo smer.
TV emisija Mirka Rudića, u produkciji „A-media“, prikazana je na TVB92. Ona je jednostavna i iskrena. Sami akteri ovog poduhvata govore o njegovom spontanom nastanku i njegovom višestrukom značaju. Ali – što je važno, jer je televizija u pitanju – ovde isto toliko, na momente još i ubedljivije, govori sama slika. Ona pokazuje dečija lica usredsređena na vežbanje tokom horske probe, unesena u zajedničku pesmu koja se izvija vođena zvucima gitare. Gledaocu, kao i slušaocu, ta pesma, kako god da je otpevana, lepo zvuči zbog kombinacije svih tih i takvih glasova.
- Marija Obrenović, za novinski članak „Nema za hleb, a kamoli za lutku”, objavljen u nedeljniku Kragujevačke. Novinarka je pomno prikupila i sistematizovala sumorne podatke na primeru grada Kragujevca da bi oslikala siroamštvo dece kojoj je neophodna potpunija socijalna inkluzija.
Vrednost njenog teksta ogleda se ne samo u nizu poražavajućih brojki i upečatljivih primera dečije nemaštine nego i u navođenju postojećih nastojanja da se toj deci pomogne. Sagovornike je tražila u Gradskoj upravi, Crvenom krstu, osnovnim školama i savesno zabeležila napore da se olakša i ulepša svakodnevica siromašne dece. No koliko god da se čini – zaključak je ovog dobro strukturisanog i napisanog novinskog članka – malo je, jer je svakim danom u gradu siromašnih sve više.
- Saša Stojković, za radio prilog „Deca, najveće žrtve readmisije. Emisija, emitovana na O.K. radiju u Vranju, namenjena je prvenstveno romskoj populaciji. Ali tema kojom se bavio Saša Stojković tiče se i drugih građana Srbije, svih onih koji su u nju prisilno vraćeni posle dužeg nelegalnog boravka u inostranstvu. Probleme koji se javljaju država će morati ubrzano da rešava jer se zakonom obavezala da prihvati hiljade ovoh nevoljnih povratnika u domovinu.
Novinar se zadržao na teškoćama dece iz tih porodica da se uključe u redovno školovanje. Uz činjenicu da ih često usporava u učenju slabo znanje srpskog jezika, najveću teškoću predstavlja birokratska procedura za priznavanje stranih svedočanstava. Vrednost emisiji dodaju emotivne ispovesti o dramatičnim momentima takvih deportacija iz zemalja Zapadne Evrope, ali i o predrasudama i nepredusretljivosti okruženja u zavičaju koje je teško savladati.
Petočlani žiri nagrade činili su novinarka Branka Otašević, pomoćnica ministra za rad i socijalnu politiku Suzana Paunović, novinarka Sanja Lubardić, predstavnica za medije kompanije Telenor Ana Davičo, i predstavnica za medije UNICEF-a Jadranka Milanović.
Radovi su razmatrani na osnovu kriterijuma promovisanja dečijih prava i opštih profesionalnih novinarskih kriterijuma izveštavanja, uključujući kvalitet izveštavanja, etičnost, javnu korist, kao i da li se materijal može smatrati inicijatorom pozitivnih promena u društvu i promena društvenih normi.
Nagrade se sastoje od medalje i plakete UNICEF-a, kao i laptopa i internet modem sa pretplatom na godinu koje je obezbediila kompanija Telenor.
Saopštenje (pdf)