Mediji o medijima, Događaji, Informacije

Svakog drugog petka
Prijave za newsletter
Aktuelne medijske teme, svakog drugog petka u mesecu u Vašem Inboxu....

Pogledajte i preuzmite fotografije visoke rezolucije iz kolekcije Medija centra...

Medija centar na Facebook-u

Posetite stranicu Medija centra na Facebook-u i postanite član...

Novi mediji
Članci i informacije o Internetu, multimediji, digitalnom zapisu...
Direktni prenosi konferencija
Prenosi i arhiva snimaka konferencija na MC Web TV...
Aktuelni konkursi za novinare, urednike, fotoreportere, medijske kuće...

Press kliping tekstova koje mediji objavljuju jedni o drugima

Prijavite se na MC mejling liste

SKRETANJE PAŽNJE SA SUŠTINE

Izvor: Danas - specijalni dodatak, 30.11.2010; Strana: 6

1 komentara      Ostavite komentar

Mediji u Srbiji nedovoljno pažnje poklanjaju sindikatima i temama o pravima radnika

Radnici i njihova prava nisu „seksi“ tema - oni su novinarima i urednicima interesantni tek kad postanu izvršioci ili žrtve nasilja

Bojan Cvejić

Sindikalne i one teme koje se bave pravima zaposlenih nedovoljno su zastupljene u medijima u Srbiji, iako se one najviše tiču građana i njihovog života. Naslovne strane i programi sa političkim aferama i estradom, danas izgleda da jedino donose novac, i to ne samo tabloidima, mada građani nemaju mnogo koristi od takvih priča, sem „lake“ ili privremene zabave. Teme o pravima radnika i kada su prisutne, uglavnom se svode na veće štrajkove ili pojedinačne oštre ili bizarne proteste. Ozbiljnih analiza - članaka, intervjua ili istraživačkih tekstova skoro i da nema, pogotovo u dnevnoj štampi ili u elektronskim medijima. Pored toga, stiče se utisak da javnost baš i nema dovoljno poverenja u sindikate i njihovu borbu. U njihovim aktivnostima često vide, skrivene ili otvorene, političke interese.
Da radničkih tema nema dovoljno u medijima ukazalo je nedavno i 300 radnika, koji su protestovali ispred zgrade RTS-a nezadovoljni izveštavanjem o radničkim štrajkovima i protestima, odnosno o posledicama loše sprovedene privatizacije. Generalni direktor RTS-a Aleksandar Tijanić tada je napomenuo da reč nije bila samo o kritici Javnog servisa, već uopšte o srpskim medijima.
U Savezu samostalnih sindikata Srbije (SSSS) navode za Forum da su sindikalna pitanja često na margini interesovanja medija ili su čak predmet tendenciozne manipulacije, „čime se skreće pažnja sa suštine“. Prema njihovim ocenama, mediji su mnogo puta propuštali priliku da prenesu objektivne informacije o važnim aktivnostima.
- Mnogobrojne akcije, saopštenja, izjave, intervjui i konferencije za novinare „primorali“ su medije da redovno prenose stavove sindikata u borbi za radnička prava. U poslednje vreme u medijima je pojačano prisustvo SSSS i svesni smo da razloge za to treba tražiti u sve većim problemima u društvu, kao i u povećanom broju protesta, štrajkova i drugih vidova sindikalne borbe, ističu u SSSS.
Potpredsednik UGS Nezavisnost Zoran Stojiljković takođe smatra da su sindikalne i teme o položaju i pravima radnika, imajući u vidu njihov značaj, nedovoljno zastupljene u medijima. On objašnjava da su poslednjih godina ove teme sigurno među prva tri mesta prema interesovanju građana, iako su u medijima dominantni sukobi stranaka i političke elite, izbori i eventualne koalicije.
- Mediji uglavnom pišu o štrajkovima i protestima, dok analitičkog pristupa ovim temama skoro i nema. Retki su mediji koji se na sistematski način bave sindikalnim i radničkim temama. Pored toga sindikati nemaju dovoljno novca da budu oglašivači, niti mogu da vrše političke pritiske kao partije, pa samim tim i nemaju mnogo prostora u medijima. Međutim, tu su i sami sindikati prilično krivi, jer nisu dovoljno savladali suštinu komuniciranja sa medijima, objašnjava Stojiljković. U Asocijaciji slobodnih i nezavisnih sindikata, kažu za Forum da zastupljenost sindikalnih i radničkih tema u medijima zavisi od samih aktivnosti sindikata, ali i da je način izveštavanja „solidan“.
- Kada imamo određenu akciju, onda smo prilično zastupljeni u medijima. Međutim, činjenica je da mediji danas nisu slobodni i da se uočava pritisak koji sprovode neki politički krugovi, koji i kreiraju pojedine medije, objašnjavaju u ASNS.
Predsednica Udruženja novinara Srbije Ljiljana Smajlović ističe za Forum da su „radnici u današnjoj Srbiji grupa koja nema skoro nikakvu društvenu moć“, što se vidi i po tome koliko su mediji slabo zainteresovani za ove teme.
- Radnici i njihova prava jednostavno nisu „seksi“ tema. Oni su medijima interesantni samo kad postanu izvršioci ili žrtve nasilja. I građani na ulici nezainteresovano prolaze kraj njihovih štrajkačkih grupa i odbora za pritisak, pa nije čudo što su prisiljeni da sebi seku prste kako bi postigli da se o njihovim problemima javno govori, objašnjava Smajlovićeva.
Đorđe Vlajić, urednik Prvog programa Radio Beograda i nekadašnji dopisnik Bi-Bi-Sija, ističe za Forum da političke teme više nisu prioriteti, već se treba okrenuti životnom boljitku, zapošljavanju i ekonomiji. Međutim, on navodi da su sindikalne akcije uglavnom politički obojene, dok sindikati sebe predstavljaju kao partnere vlasti. Prema njegovim rečima, sindikati nikako „nisu zreo partner koji zastupa prava građana“.

Antrfile:

Obradović: Odavno u drugom planu

Predsednik Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS) Vukašin Obradović kaže za Forum da se ove teme odavno površno obrađuju, kao i da je interesovanje novinara izrazitije tek kada dođe do određenih protesta i ekscesa. Prema njegovim rečima, suštinski se ne posvećuje dovoljno pažnje pitanjima, kao što su, na primer, poštovanje i uživanje sindikalnih prava. „Mediji se na ove teme osvrću tek kada dođe do provale radničkog nezadovoljstva. Generalno, sindikalne teme su u medijima bačene u drugi plan. Na površini interesovanja su „nacionalne“ teme, dok su sindikalne po strani, između ostalog i zbog toga što predstavljaju veći problem za državu, objašnjava Obradović.

Nema istraživanja ni stručnih analiza

Zasad ne postoje egzaktni podaci ili istraživanja o tome koliko su sindikalne i radničke teme zastupljene u domaćim medijima, niti postoje stručne analize o kvalitetu izveštavanja o njima. Međutim, prema podacima koje je Forum dobio od medijske dokumentacije Ebart, pojam „sindikat“ se od 2008. sve više provlači kroz medije. Tako je 2008. ovaj pojam pomenut skoro 1.600 puta, dok je prošle godine taj broj povećan na 1.785. Kada je reč ovoj godini, sindikat se dosad pomenuo više od 1.700 puta, ali, kako ističu u Ebartu, do kraja godine se očekuje da bude to oko 2.000.

Autor: BOJAN CVEJIĆ

Komentari (1)

1. U Srbiji se nedovoljno paznje poklanja sindikatima narocito zato sto clanom 55. stav 1. ustava samo jemci sloboda sindikalnog udruzivanja. Ovaj clan ustava ne sadrzi odredbu po kojoj se drzava obavezuje da OBEZBEDI pravo svakog lica da sa drugim licima obrazuje sindikate, u skladu sa clanom 8. stav 1. ratifikovanog Medjunarodnog pakta o ekonomskim, socijalnim i kulturnim pravima.
Dejan R. Popovic, dipl. inz., 30.11.2010. 15:39:37

Pogledajte sve komentare (1)     Ostavite komentar

Objavljeni komentari sadrže stavove koji nisu stavovi Medija centra. Odgovornost za sadržinu poruke i tačnost podataka snose korisnici sajta koji su komentare poslali.

Postavi link ka ovoj stranici na Facebook-u

Mediji o medijima

Ključne reči
   sve reči   tačnu frazu   bilo koju reč
Ključne reči

Za pretragu po datumu možete koristiti kalendar u levoj margini.