Pogledajte i preuzmite fotografije visoke rezolucije iz kolekcije Medija centra...
Posetite stranicu Medija centra na Facebook-u i postanite član...
izveštaji:
Nacionalna alijansa za lokalni ekonomski razvoj (NALED) i Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID) pozivaju Vas, na predstavljanje istraživanja o stavovima građana prema sivoj ekonomiji. Istraživanje je sprovela agencija Ipsos Strategic Marketing na uzorku od 1.000 građana i deo je Projekta jačanja konkurentnosti Srbije koji NALED i USAID realizuju od decembra 2013.
Nakon predstavljanja istraživanja, novinari će o problemu sive ekonomije moći da razgovaraju i sa privredom odnosno predstavnicima trgovinskih i duvanskih kompanija (Gomex, Centro Štampa holding, JTI i Philip Morris) koje imaju najviše poteškoća sa nelojalnom konkurencijom.
Kada je reč o planovima državnih organa za suzbijanje nelegalnog poslovanja novinarima će na raspolaganju biti pomoćnik direktora Poreske uprave (Sektor poreske policije) Boris Batarilo.
Događaj je otvoren samo za medije i osmišljen kao prilika za neposredan razgovor i konsultacije o problemu sive ekonomije i mogućim načinima rešavanja.
Predstavljanje istraživanja o stavovima građana prema sivoj ekonomiji
Nacionalna alijansa za lokalni ekonomski razvoj (NALED) i
Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID)
Zbog ograničenog broja mesta i organizacije događaja molimo Vas da na navedene kontakte potvrdite prisustvo do četvrtka 24. aprila (12 časova).
Kontakt: Ivan Radak, savetnik za medije, NALED, e-mail: ivan_radak@naled-serbia.org, mob: 063361250
(TANJUG) - Više od polovine građana Srbije (57 odsto) ne opravdava postojanje sive ekonomije i jednoglasni su u oceni da nelegalno poslovanje ugrožava prava radnika, smanjuje prihode države i preduzeća i ugrožava zdravlje i bezbednost potrošaca, pokazalo je prvo istraživanje stavova građana o sivoj ekonomiji.
Tri četvrtine anketiranih (76 odsto) smatraju da država ne kažnjava adekvatno preduzeća i pojedince koji posluju u sivoj zoni.Oko 12 odsto građana izjavilo je da mesečne zarade ili naknade dobija na ruke i to bez uplate pripadajućih poreza i doprinosa.
Anketa koju je agencija Ipsos Stratedžik Marketing realizovala na uzorku od 1.000 ispitanika, pokazala je da građani sivu ekonomiju, pre svega, vide kao rad na crno (34 odsto), zatim kao nelegalnu prodaju robe (19 odsto), nezakonito poslovanje (15 odsto) ili kao neplaćanje državi poreza i obaveza (13 odsto).
Svaki šesti ispitanik, njih 17 odsto, nije znalo da kaže šta je to siva ekonomija, rečeno je na predstavljanju istraživanja.
Kompetan izeštaj (pdf)