Pogledajte i preuzmite fotografije visoke rezolucije iz kolekcije Medija centra...
Posetite stranicu Medija centra na Facebook-u i postanite član...
izveštaji:
Republički zavod za statistiku i UNICEF su u periodu od 1. februara do 30. aprila 2014. godine sproveli dva istraživanja na teritoriji Srbije - na nacionalnom nivou i na nivou romskih naselja. Stopa odgovora domaćinstava za oba istraživanja bila je preko 90 odsto, što prikupljene podatke čini relevantnim i pouzdanim. Prvi rezultati istraživanja su predstavljeni u julu 2014. godine, a sada će biti predstavljeni i konačni sveobuhvatni nalazi.
Konačan izveštaj sadrži sve standardne indikatore za oba istraživanja, dok njihova disagregacija omogućava uvidu specifičnosti položaja domaćinstava, žena i dece u zavisnosti od toga u kom regionu ili tipu naselja žive, koji im je nivo obrazovanja ili socio-ekonomski položaj. Takođe, izveštaj sadrži nalaze koji su po prvi put prikupljani u okviru MICS istraživanja, a odnose se na:
- korisnike novčane socijalne pomoći, dečijeg dodatka i roditeljskog dodatka,
- stavove prema deci sa smetnjama u razvoju i invaliditetom,
- podršku roditelja ranom razvoju dece,
- predškolsko obrazovanje,
- imunizaciju u skladu sa nacionalnim kalendarom imunizacije,
- specifične usluge zdravstvene zaštite žena u toku trudnoće i posle porođaja,
- dečiji rad, itd.
Prezentacija
UNICEF-a u Srbiji
i Republičkog zavoda za statistiku
Govore:
Simultani prevod
Poziv (pdf)
O MICS istraživanju
Istraživanje višestrukih pokazatelja (Multiple Indicator Cluster Survey - MICS) je međunarodni istraživački program koji je UNICEF razvio u saradnji sa drugim agencijama Ujedinjenih nacija, i koji se sprovodi svakih pet godina u više od 100 zemalja sveta da bi se obezbedila međunarodna uporedivost, kontinuitet istraživanja i vremenska serija podataka. MICS istraživanjem se prikupljaju podaci o zdravlju dece, razvoju, obrazovanju, zaštiti i opštem blagostanju, kao i o reproduktivnom zdravlju žena. Podaci prikupljeni MICS 5 istraživanjem čine deo priprema za konačni izveštaj Generalnog sekretara UN o Milenijumskim razvojnim ciljevima u 2015.
(FoNet) - Stav 93 odsto stanovnika Srbije je da dete ne treba fizički kažnjavati danas objavljenim rezultatima istraživanja položaja žena i dece u Srbiji. Tromesečno istraživanje, sprovedeno od početka februara do kraja aprila na oko 7.500 domaćinstava opšte populacije i oko 2.000 domaćinstava u romskim naseljima, organizovali su Republički zavod za statistiku i Međunarodni fond Ujedinjenih nacija za pomoć deci UNICEF. Rezultati istraživanja pokazuju da su u Srbiji 43 odsto dece starosti do 14 godina članovi domaćinstva izložili nekom vidu psihološkog ili fizičkog kažnjavanja. Oko četiri odsto mladih žena starih od 15 do 19 godina su udate ili u vanbračnoj zajednici, ali taj pokazatelj raste na devet odsto među ženama iz najsiromašnijih domaćinstava. U romskim naseljima je udato 43 odsto mladih žena starosti od 15 do 19 godina. Osnovno školovanje je na vreme počelo 97 osto dece u Srbiji, ali se u romskim naseljima to odnosi na samo 69 odsto. Stopa završavanja osnovne škole u Srbiji je 93 odsto, a stopa prelaska u srednju školu 96 odsto. Što se tiče romskih naselja, srednju školu pohađa 22 odsto dece, pokazuju rezultati istraživanja.