Mediji o medijima, Događaji, Informacije

Svakog drugog petka
Prijave za newsletter
Aktuelne medijske teme, svakog drugog petka u mesecu u Vašem Inboxu....

Pogledajte i preuzmite fotografije visoke rezolucije iz kolekcije Medija centra...

Medija centar na Facebook-u

Posetite stranicu Medija centra na Facebook-u i postanite član...

Novi mediji
Članci i informacije o Internetu, multimediji, digitalnom zapisu...
Direktni prenosi konferencija
Prenosi i arhiva snimaka konferencija na MC Web TV...
Aktuelni konkursi za novinare, urednike, fotoreportere, medijske kuće...

Press kliping tekstova koje mediji objavljuju jedni o drugima

Prijavite se na MC mejling liste

PONEKAD JE ČAST BITI NAJGORI

Izvor: Danas, 26.01.2011; Strana: 14

0 komentara      Ostavite komentar

U Srbiji sve učestalije negativne top-liste - izbori za najhomofoba, medijsko-politički treš, gubitnike i bruke

Ivan Ivanović: Boriću se do samog kraja da budem najhomofob, mada pored Đilasa i Amfilohija šanse su mi male - Slaviša Lekić: U ovoj zemlji ludosti i zavisti sasvim je moguće biti i najbolji i najgori i ružan i lep

u fokusu

U Holivudu su ovih dana istaknute nominacije za „Zlatnu malinu“, izbor najgorih filmskih ostvarenja prošle godine - dok u Srbiji traje glasanje za najvećeg homofoba, a tokom januara su objavljene i liste „medijskog treša“ i „bruke za profesiju“. Negativne top-liste u Srbiji pojavile su se tek u poslednjih nekoliko godina, a najstarije „priznanje“ ove vrste pokrenuo je magazin Status - ove godine su u anketi 40 redakcija deveti put „izabrane“ najgore dnevne i nedeljne novine, kao i „titula“ koja je uvek izazivala najviše polemika i žuči - bruka za profesiju u kategoriji novinara.
Slaviša Lekić, glavni i odgovorni urednik Statusa, objašnjava da je i sam šokiran činjenicom da ta kategorija izaziva daleko više interesovanja nego sva ostala „pozitivna“ rangiranja zajedno (gde se biraju najbolji) u tradicionalnoj novogodišnjoj medijskoj anketi „Sedma sila o sebi“.
- Naivno verujući da su vremena kad su sujeta, podlosti i mržnja stajale iznad profesionalnosti nepovratno iza nas, Status je hteo da pruži šansu profesiji da na neki način nostrifikuje talenat i rad, na jednoj i razluči znanje od neznanja, t.j. odvoji žito od kukolja, na drugoj strani. Zato smo pre devet godina odlučili da, pored najboljih novinara i redakcija, biramo i dno dna profesije - kaže Lekić. „Međutim, dugo me već zabavlja spremnost prevladavajućih patuljaka, invalida, babasera i sličnih pripadnika ovosrbijanske novinarske kaste da pljunu, urnišu, unakaze, dokusure ili satru u blato „autora“ ankete, t.j. mene. I mada me svakog decembra, po obelodanjivanju rezultata, redovno sleduje kofa govana po glavi, prestao sam da ubeđujem „laureate“ da anketa nije mog mozga delo, već zbir razmišljanja njihovih kolega. Uživam u satisfakciji: Olivera Jovićević Tijanić u svim šarenim novinama objašnjava „urotu“ političkih moćnika i tajkuna, eto, baš protiv nje; Dragan J. Vučićević u BREcanju se redovno zanese i preigra pridevima i epitetima pa mi već drugi put, uz pomoć Prvog opštinskog suda, u džep utera nekoliko stotina hiljada dinara, a Manojlo Vukotić je posle ovogodišnjeg, nikad dominantnijeg, izbora za bruku profesije javno dao reč da će se povući iz profesije već 2030. godine. Sasvim uzgred: nikad svoj negativni glas nisam dao nekom od njih - kaže Lekić.
Izbor za najveći medijsko-politički treš i najvećeg političkog gubitnika godine već u nekoliko navrata proglašava i sajt Nove srpske političke misli. Na njihovoj listi koju objavljuju svakog 13. januara, pred proslavu Srpske nove godine, za najveće gubitnike 2010 izabrali su Borisa Tadića i Mirka Cvetkovića, dok su prva dva mesta u rubrici medijsko politički treš godine pripala redakciji sajta „e-novine“ i kolumnisti Danasa Svetislavu Basari. Za razliku od burnih reakcija na rezultate negativnih kategorija Statusove ankete, ovaj izbor NSPM, ispostavilo se - prija „laureatima“.
- Nije nam bilo svejedno kada smo videli da je Slaviša Lekić, u tradicionalnoj anketi beogradskog magazina „Status“ u kojoj tradicionalno pobeđuje B92, svrstao e-novine na četvrto mesto u konkurenciji medijskih sajtova. Utehu smo pronašli u činjenici da je ocena stigla iz novinarske branše, od onih koji ne bi da nam se zamere, mada je ostao gorak ukus da sa nama nešto nije u redu, čim nas oni hvale. Srećom, hitro je reagovala Nova srpska fašistička misao, julijanski nas uveravajući, po drugi put zaredom, da smo i dalje na ispravnom gregorijanskom putu. Za one koji žive, jedu, piju i umiru po julijanskom kalendaru, Nova srpska fašistička misao (NSFM) proglasila je pobednike u nekoliko kategorija, svrstavajući e-novine (Petar Luković) na prvo mesto Medijsko-političkog treša godine, ispred jednog Svetislava Basare koji ih je cele godine surovo drndao... Bio je to melem na ranu koju nam je naneo Status, potvrda da je sve pod kontrolom, sve dok nas Đubre Vašljivo (ĐV) proglašava trešom - napisao je tim povodom Branislav Jelić, direktor e-novina.
Gej-eho portal pokrenuo je prošle nedelje tradicionalno glasanje za najhomofoba, osobu koja se u proteklih godinu dana istakla izjavama protiv LGBT populacije. U pozivu svim posetiocima sajta za glasanje, pod nazivom „Sve je isto, samo Palme nema“ navodi se da je „2010. godina bila rodna i plodna za homofobe, te smo imali problem da izdvojimo samo deset“.
Među potencijalnim laureatima za titulu homofoba godine, pored prošlogodišnjeg pobednika, gradonačelnika Beograda Dragana Đilasa, nalaze se mitropolit Amfilohije Radović, dr. Miroljub Petrović, koji je pokušao da otvori kliniku za lečenje homoseksualizma, urednik dnevnog lista „Alo“ Antonije Kovačević, voditelj Ivan Ivanović, ministar za ljudska i manjinska prava Svetozar Čiplić, akademik Kosta Čavoški, Marjan Rističević, Nebojša Bakarec, a kao deseti na listi našli su se huligani, koji su 10. oktobra pravili nerede po Beogradu za vreme Parade ponosa, kao i njihovi roditelji. Pobednik će biti proglašen 3. februara.
Predrag Azdejković iz Gej-lezbejskog infocentra i jedan od tvoraca liste, kaže za Danas da izbor za najhomofoba osim zabave ima za cilj da ukaže na stepen homofobije u Srbiji i izvore mržnje.
- Svake godine biramo muško-ženske gej ikone, a na kraju izbor „začinimo“ i izborom za najhomofoba. Kao i obično, na listi su se našle osobe koje su tokom prošle godine pokazale najveći stepen homofobije i najžustrije se borile protiv Parade ponosa - ističe Azdejković.
Marjan Rističević kaže da mu je čast što se našao među deset nominovanih za najhomofoba.
- Pretpostavljam da taj portal uređuju istaknuti gej aktivisti, pa sam samim tim i polaskan, jer ako otvoreno kažem da sam protiv tih „gej-lezbo varijanti“ onda znači da me neko sluša. U mom selu ima jedan dečko koji je homoseksualac i nikada mu dlaka sa glave nije falila, svi znamo da je on gej i niko nema problem sa tim, on ne pokazuje to otvoreno, već sa svojim partnerom ono isto što ja radim sa svojom ženom radi među četiri zida, ukazuje Rističević.
Antonije Kovačević, glavni i odgovorni urednik dnevnog lista Alo, kaže za Danas da je poslednji put kada je proverio svoje stanje na listi za najhomofoba bio na začelju.
- Razočaran sam. Želim da pobedim, ali su mi pored Amfilohija šanse minimalne. Konkurencija je ove godine jaka - kaže Kovačević.
Svojom pozicijom na listi razočaran je i voditelj Prve srpske televizije Ivan Ivanović, koji je, kako kaže, trenutno tek šesti.
- Ne znam čime sam zaslužio da budem na listi, ali kada sam već na njoj, želim da pobedim! Boriću se do samog kraja, mada pored Đilasa i Amfilohija šanse su mi male. I ako budem treći, neću biti razočaran, jer nije sramota izgubiti od ovakvih protivnika - kaže Ivan Ivanović.
Sem što laureatima ponekad sve to prija, i aktivni učesnici negativnih izbora često „uživaju“.
- Dešavalo se da se anketa izrodi u svojevrsne orgije „slobode mišljenja“ ili „slobode izbora“, sasvim svejedno i nebitno, ili u obračun u kome padaju sve granice svesti i savesti. Činjenica da se u anketi novinari anonimno određuju, kao da je „kolege“ oslobodila svih obzira. Štede kad hvale, ali kad nekog treba ocrniti, e, tu inspiracije ne nedostaje - priča Slaviša Lekić, podsećajući da je jedne godine novinarka Brankica Stanković istovremeno bila i druga na listi najbolji novinar - i najveća bruka, blagodareći organizovanom glasanju redakcija nekih tabloida.
- Dakle, u ovoj zemlji ludosti i zavisti sasvim je moguće biti i jedno i drugo, najbolji i najgori, ružan i lep, visok a mali... - objašnjava Lekić.

Antrfile:
„Zazubice“ za Palmu

Iznenađenje za sve predstavlja i to što se na ovogodišnjoj listi za najhomofoba ne nalazi Dragan Marković Palma, predsednik Jedinstvene Srbije, koji se otvoreno protivio održavanju Parade ponosa, ističući da je to „parada srama“, a jedan od njegovih predloga je bio i da se ona održi 10. oktobra 2025. godine i to u tri ujutru, kada većina ljudi spava.
- Palma je postao „opšte mesto“ kada su u pitanju LGBT osobe. Čim neko kaže gej, odmah izađe Palma i kaže kako smo mi loši i kako nas treba zabraniti. On se baš zbog toga ne nalazi na listi, mada mislim da bi on to voleo, ukazuje Azdejković.


Autor: K. ŽIVANOVIĆ, M. MILIKIĆ, D. PETROVIĆ

Pogledajte sve komentare (0)     Ostavite komentar

Objavljeni komentari sadrže stavove koji nisu stavovi Medija centra. Odgovornost za sadržinu poruke i tačnost podataka snose korisnici sajta koji su komentare poslali.

Postavi link ka ovoj stranici na Facebook-u

Mediji o medijima

Ključne reči
   sve reči   tačnu frazu   bilo koju reč
Ključne reči

Za pretragu po datumu možete koristiti kalendar u levoj margini.