Pogledajte i preuzmite fotografije visoke rezolucije iz kolekcije Medija centra...
Posetite stranicu Medija centra na Facebook-u i postanite član...
izveštaji:
Predstavljanje rezultata istraživanja
Poverenik za zaštitu ravnopravnosti uz podršku Programa Ujedinjenih nacija za razvoj u Srbiji (UNDP) organizuje konferenciju za medije na kojoj će biti predstavljeni rezultati istraživanja „Odnos predstavnika organa javne vlasti prema diskriminaciji u Srbiji“, koje je sproveo Ipsos Stratedžik marketing.
Istraživanjem su obuhvaćeni predstavnici zakonodavne, izvršne i sudske vlasti – od Vlade Republike Srbije, preko lokalnih organa vlasti, do sudova, na svim nivoima. Primera radi, više od petine ispitanih članova predstavničke i izvršne vlasti ne zna da je diskriminacija zabranjena zakonom. Više od polovine smatra da su se u institucijama u kojima rade iznosili diskriminišući stavovi ili sprovodilo diskriminišuće ponašanje. Prema viđenju samih predstavnika organa javne vlasti, među njihovim kolegama postoje predrasude prema LGBT osobama, obolelim od HIV-a, Romima i deci sa smetnjama u razvoju.
Ovo je samo mali deo rezultata iz opsežnog istraživanja koje ćemo predstaviti.
Konferencija za novinare
Poverenika za zaštitu ravnopravnosti
uz podršku Programa Ujedinjenih nacija za razvoj u Srbiji (UNDP)
Govore:
Simultani prevod
(FoNet) - Veliki broj predstavnika organa vlasti u Srbiji ne zna da je diskriminacija zakonom zabranjena u Srbiji, izjavila je danas poverenica za ravnopravnost Nevena Petrušić na prezentaciji istraživanja Odnos predstavnika organa javne vlasti prema diskriminaciji u Srbiji, i naglasila da su veoma rašireni diskriminatorski stavovi i tolerancija prema njima.
Verovali ili ne, svaki peti ispitani ne zna elementarnu činjenicu da je diskriminacija u Srbiji zakonom zabranjena, rekla je ona. Veoma su rašireni diskriminatorni stavovi i rasprostranjena je tolerancija prema diskriminaciji, rekla je ona.
Prema njenim rečima, zabrinjava i činjenica da veliki broj ispitanika smatra da odgovornost za sprečavanje diskriminacije leži na građanima, a sebe ne prepoznaju kao odgovorne za sprečavanje te pojave. Ispitanici smatraju da su najviše diskriminisani Romi, to je mišljenje svakog drugog anketiranog, svaki treći smatra da su diskriminisane žene i siromašni, a manji broj da su to seksualne manjine, rekla je ona. Petrušić je rekla da oko 40 odsto ispitanika smatra da je homoseksualnost bolest, dodajući da je taj stav najviše izražen među predstavnicima organa vlasti na lokalnom nivou.
Kako je istakla, neposredan povod za istraživanje bila je činjenica da je 40 odsto svih prijava o diskriminaciji podneta njenoj kancelariji protiv organa vlasti. Petrušić je rekla je to prvo istraživanje sprovedeno u Srbiji koje će biti periodično, čije će preporuke biti upućene organima vlasti radi sprečavanja diskriminacije.
Istraživanje, koje je UNDP podržava, je hrabar korak čiji rezultati će pomoći u radu poverenice za ravnopravnost, izjavila je na prezentaciji direktorka Programa UN za razvoj u Srbiji Irena Vojackova Solorano.
Ona je poručila da društvo treba da ima nultu toleranciju prema diskriminaciji ne zato što je to zakonom zabranjeno, već zato što građani žele da pristojno žive.