Pogledajte i preuzmite fotografije visoke rezolucije iz kolekcije Medija centra...
Posetite stranicu Medija centra na Facebook-u i postanite član...
Žiri koji dodeljuje nagradu Evropske unije (EU) za istraživačko novinarstvo dodelio je drugu nagradu Dini Đorđević i Vladimiru Kostiću za istraživanja o malim hidroelektranama.
Druga nagrada za najbolje istraživačke priče objavljene u 2018. godini pripala je Dini Đorđević i Vladimiru Kostiću, novinarima Centra za istraživačko novinarstvo Srbije (CINS), saopšteno je na ceremoniji dodele nagrada 10. septembra 2019. u Beogradu.
Oni su ovu nagradu dobili za istraživanja o malim hidroelektranama – „Male hidroelektrane: Država i firme povezane sa Vučićevim kumom najviše profitiraju” i „Od nigerijske šeme do tajne milionske EPS nabavke”.
„Istraživanje autora pokazuje da se značajni fondovi, uključujući i sredstva internacionalnih banaka, dodeljuju projektima povezanim ljudima koji su povezani sa političarima. Istovremeno, ovaj istraživački rad, koji je detaljan i sveobuhvatan otkriva da pojedini javno finansirani projekti nemaju željeni učinak, dok istovremeno negativno utiču na prirodnu sredinu“, navodi se u obrazloženju žirija.
Istraživanja CINS-a o malim hidroelektranama pokazuju kako u ovom unosnom poslu najviše profitiraju država i firme povezane sa Nikolom Petrovićem, kumom predsednika Srbije Aleksandra Vučića, ali i kako su lideri na polju obnovljivih izvora, firme Eco Energo Group iHidro-Tan, svoj razvoj započele uz sumnje na prikriveno vlasništvo. U tekstovima se takođe ističe i kako su uporedo sa gradnjom elektrana na rekama širom Srbije i rastom profita investitora, često povezanih sa vlašću i politikom, jačali i protesti građana protiv njih.
Pored toga, nagrađeni su i novinari Mreže za istraživanje kriminala i korupcije (KRIK), za istraživanje o ministru zdravlja Zlatiboru Lončaru, kao i novinar Miloš Stanić i njegovo istraživanje o kvalitetu vode za piće.
U užem krugu bila je i CINS-ova baza podataka o postupcima koje je Agencija za borbu protiv korupcije pokrenula protiv funkcionera u Srbiji, kao i istraživanje „Funkcioneri: I dalje najviše najblažih mera za neodgovorne funkcionere”.
Žiri su činili Valerie Hopkins, dopisnica Financial Timesaiz Budimpešte, Predrag Blagojević, novinar i nekadašnji urednik Južnih Vesti i Bojan Pančevski, dopisnik Wall Street Journala.
Nagradu je ustanovio Generalni direktorat za proširenje Evropske komisije u skladu sa Strategijom za proširenje EU. Osim u Srbiji, ona se dodeljuje i u Crnoj Gori, Bosni i Hercegovini, Makedoniji, Albaniji, Kosovu i Turskoj.
Cilj je da se, kako se navodi na sajtu Balkanske istraživačke mreže (BIRN Srbija) koja je nacionalni koordinator za dodelu EU nagrade za istraživačko novinarstvo, ovom nagradom skrene pažnja i promovišu izuzetna postignuća istraživačkih novinara i poveća vidljivost kvalitetnog istraživačkog novinarstva u zemljama Zapadnog Balkana i Turskoj.
Pogledajte sve komentare (0) Ostavite komentar
Objavljeni komentari sadrže stavove koji nisu stavovi Medija centra. Odgovornost za sadržinu poruke i tačnost podataka snose korisnici sajta koji su komentare poslali.