Pogledajte i preuzmite fotografije visoke rezolucije iz kolekcije Medija centra...
Posetite stranicu Medija centra na Facebook-u i postanite član...
ČLANOVI SRPSKE VLADE USPEŠNO ODOLEVAJU ZAHTEVIMA ZA SMENE
Rekorderi Tomica Milosavljević i Svetozar Čiplić
NIKAD više zahteva za ostavke ministara i nikad stabilnijih ”fotelja” članova Vlade! Od formiranja kabineta Mirka Cvetkovića do danas, na prste jedne ruke mogu se nabrojati ministri čija smena nije tražena.
Od juče je aktuelan javni poziv Nove Srbije da Slobodan Milosavljević, ministar za trgovinu, napusti funkciju zbog nestašice ulja. ”Vruća” je i inicijativa Muamera Zukorlića da ”padnu” i ministri Svetozar Čiplić i Rasim Ljajić, posle izbora za Nacionalne savete. Muftija je insistirao i na smeni ministra vera Bogoljuba Šijakovića, još 25 maja prošle godine.
Svetozar Čiplić je među ”najsmenjivanijima”. Njegovu smenu su još 9. marta zatražile 52 organizacije civilnog društva, jer nisu bile zadovoljne njegovim odnosom prema njima i državnom sekretaru Marku Karadžiću.
Opozicija čeka rasplet sutrašnje diplomatske bitke za Kosovo u Njujorku, a SNS, LDP i NS najavili su da će, u slučaju poraza, zatražiti ”skidanje” šefa diplomatije Vuka Jeremića. Tomislav Nikolić je tome, 2. septembra, pridodao i zahtev za smenu premijera Mirka Cvetkovića, ako naša spoljna politika potone na Ist riveru.
Negde po parlamentarnim fiokama još se razvlači i zahtev DSS od 15. aprila za smenu Mlađana Dinkića zbog ”pogrešne ekonomske politike”.
Od prošlog meseca na stolu je i poziv NS da ministar poljoprivrede Saša Dragin napusti kormilo tog resora ”zbog nestašice mleka i loše agrarne politike”.
Teško da se mogu i pobrojati svi bezuspešni zahtevi za smenu ministra zdravlja Tomice Milosavljevića, koji je po tom pitanju rekorder u Vladi. Čak je otvorena peticija na ”Fejsbuku” za njegovu smenu.
Ovog leta su i novinarska udruženja UNS i NUNS pozivali na ostavku i ”svog” ministra Nebojšu Bradića, kad je Ustavni sud oborio odredbe Zakona o informisanju.
Ni socijalisti nisu pošteđeni. Naprednjaci su 3. avgusta zahtevali smenu ministra energetike Petra Škundrića zbog problema u energetskom sektoru. Na početku mandata, u decembru 2008. godine, ratni veterani Valjeva tražili su ostavku ministra policije Ivice Dačića posle sukoba veterana i policije na administrativnom prelazu Merdare.
Dragan Šutanovac, ministar odbrane, nije bio pod jakom opozicionom ”paljbom” ali nije ni pošteđen. Velimir Ilić je javno tražio njegovu ostavku zbog pogibije sedmoro radnika u eksploziji u fabrici ”Prvi partizan”.
Mirsad Đerlek, bivši gradonačelnik Novog Pazara tražio je u ”paketu” smenu Ugljanina i Ljajića jer nisu glasali da u tekstu Deklaracije o Srebrenici bude reč genocid.
U prvoj godini mandata, DSS je tražio i pad ministarke finansija Diane Dragutinović, jer predlog državnog budžeta za 2009. nije dostavljen parlamentu u zakonskom roku.
More bezuspešnih zahteva za ostavkama govore koliko o greškama i promašajima vlasti, toliko i o nemoći opozicije.
Antrfile:
ZA POČETAK 60 POTPISA
Predlog za izglasavanje nepoverenja ministru podnosi Narodnoj skupštini najmanje 60 narodnih poslanika ili predsednik Vlade. Većina od ukupnog broja poslanika mora da bude za smenu člana Vlade da bi se on razrešio. Kad se sam ministar odluči za ostavku, on je podnosi premijeru, a ovaj je prosleđuje predsedniku Skupštine. U tom slučaju, parlament na prvoj narednoj sednici bez rasprave prima k znanju da je ministar podneo ostavku i time mu prestaje mandat.
Autor: P. VASILJEVIĆ
Pogledajte sve komentare (0) Ostavite komentar
Objavljeni komentari sadrže stavove koji nisu stavovi Medija centra. Odgovornost za sadržinu poruke i tačnost podataka snose korisnici sajta koji su komentare poslali.