Pogledajte i preuzmite fotografije visoke rezolucije iz kolekcije Medija centra...
Posetite stranicu Medija centra na Facebook-u i postanite član...
izveštaji:
Šta građani misle o diskriminaciji u Srbiji?
Prvi put od osnivanja, institucija Poverenika za zaštitu ravnopravnosti Republike Srbije sprovela je iscrpno istraživanje javnog mnjenja (CeSID) o fenomenu diskriminacije u Srbiji, a takođe i o rezultatima rada kancelarije Poverenika koje je, od 2010. godine do danas, postigla u sanaciji i prevenciji ove društvene pojave.
Prvo obimno istraživanje diskriminacije kao devijantne društvene pojave, u okviru sprovođenja IPA projekta, uradila je kancelarija UNDP-a (Program za razvoj Ujedinjenih Nacija) u Beogradu 2009. i 2010. godine, a u okviru novog istraživanja za 2012. godinu, građani Srbije upitani su detaljnije o svim oblicima diskriminacije, ali i po osnovama koje su najčešće zastupljene u pritužbama, koje svakodnevno pristižu Povereniku za zaštitu ravnopravnosti - rodne ravnopravnosti, nacionalne pripadnosti i seksualne orjentacije.
Šta je Srbija rekla o diskriminaciji i svim njenim oblicima, koliko su građani upoznati sa radom kancelarije Poverenika i da li znaju kome i na koji način mogu da se obrate žrtve diskriminacije, samo su neka od pitanja na koja su odgovarali građani Srbije.
Konferencija će se simbolično održati na Međunarodni dan ljudskih prava, koji se obeležava od potpisivanja Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima 1948. godine i kada je prvi put u istoriji čovečanstva priznato pravo svih ljudi na „...život, slobodu i sigurnost...bez ikakvih razlika“.
Sva ljudska bića rađaju se slobodna i jednaka u dostojanstvu i pravima. Ona su obdarena razumom i svešću i trebaju jedno prema drugome postupati u duhu bratstva.
Konferencija za novinare
Poverenika za zaštitu ravnopravnosti Republike Srbije
Govore: