Pogledajte i preuzmite fotografije visoke rezolucije iz kolekcije Medija centra...
Posetite stranicu Medija centra na Facebook-u i postanite član...
izveštaji:
Predstavljanje rezultata istraživanja javnog mnjenja
Istraživanje „Evropske integracije iz perspektive Beograđana“ sprovedeno je kako bi se utvrdilo u kojoj meri Beograđani podržavaju proces evropskih integracija i koliko su informisani o tom procesu.
U istraživanju, koje je sprovedeno od 15. avgusta do 15. oktobra, učestvovalo je 1700 ispitanika.
Konferencija za novinare
Agencije za evropske integracije i saradnju sa udruženjima
Govore:
Kontakt za dalje informacije:
Nemanja Ranković, Agencija za evropske integracije i saradnju sa udruženjima
Tel: 715 7357
Email: nemanja.rankovic@beograd.gov.rs
PODELJENO MIŠLJENJE O EU
(FoNet) - Ukoliko bi se sada organizovao referendum o učlanjenju Srbije u Evropsku uniju, više od 44 odsto stanovnika Beograda bi glasalo za, dok bi jedna trećina bila protiv, izjavio je danas Direktor Agencije za evropske integracije Danko Runić, predstavljajući rezultate istraživanja o mišljenju Beograđana o Evropskoj uniji. Rezultati istraživanja pod nazivom "Evropske integracije iz perspektive Beograda" pokazali su da su stavovi Beograđana o EU uglavnom podeljeni, s tim da kod evro-skeptika preovlađuju građani koji imaju veoma negativan stav, dok kod evro-entuzijasta preovlađuju umereni stavovi.
Istraživanje je pokazalo, navodi Runić, da stanovnici opština Lazarevac i Rakovica imaju najpozitivniji stav o EU, dok stanovnici Grocke i Surčina imaju izrazito negativan stav u odnosu na ispitanike u drugim opštinama. Prema njegovim rečima, u javnosti preovladava strah da EU znači odricanje od drugih nacionalnih interesa. Na pitanje šta otežava ulazak Srbije u EU, 28 odsto ispitanika navelo je stalno uslovljavanje i ucene koje EU primenjuje prema Srbiji, skoro 23 odsto je navelo Kosovo, a 18 nesposobnost domaćeg rukovodstva. Srbija će ulaskom u EU izgubiti pravo da vodi svoju politiku, i suverenitet, smatra 22 odsto ispitanih, a 17 odsto misli da će izgubiti nacionalni identitet, kulturu i jezik. Polovina ispitanika ocenjuje da su reforme koje je neophodno sprovesti kako bi se pristupilo EU potrebne i za stvaranje bolje Srbije i to vidi kao put kojim Srbija treba da ide.
Maja Mićić iz Inicijative mladih za ljudska prava navodi da je istraživanje pokazalo da je kod mladih, odnos prema EU polarizovan. Može se doći i do zaključka da se pitanje EU najviše povezuje sa Kosovom i da bi se ulaskom u EU Srbija morala odreći Kosova.
"U medijima pitanje EU uglavnom se odnosi na to koje bi uslove Srbija još trebalo da ispuni, na pregovore Beograda i Prištine ili na ekonomsku krizu koja potresa EU", navela je Mićić.
Cilj istraživanja bio je da se utvrdi koliko su stanovnici prestonice informisani o procesu evropskih integracija, sprovedenim reformama, kao i njihovo mišljenje o pristupanju EU i napretku na putu evropskih integracija. Iako su građani Beograda po pitanju EU podeljeni, gotovo tri četvrtine ispitanika podržava inicijativu grada Beograda da se kandiduje za Evropsku prestonicu kulture 2020. godine, kao i inicijativu da grad Beograd dobije svoje predstavništo pri evropskim institucijama u Briselu.
Istraživanje u svih 17 beogradskih opština, na uzorku od 1.700 stanovnika starijih od 18 godina, sprovela je Agencija za evropske integracije i saradnju sa udruženjima.