Pogledajte i preuzmite fotografije visoke rezolucije iz kolekcije Medija centra...
Posetite stranicu Medija centra na Facebook-u i postanite član...
BIBIJA - Romski ženski centar osnovan je 1998. godine u Beogradu. Namera osnivačica je bila da učini vidljivijim ženska romska prava u društvu, kao i predrasude i diskriminaciju koja vlada prema Romkinjama, da učini vidljivim nasilje nad njima, da pruži podršku Romkinjama i da ih povezuje sa zvaničnim insitucijama i drugim grupama.
Za petnaest godina aktivnog rada RŽC BIBIJA je realizovala više od 70 projekta, radila je u 60 romskih naselja u Beogradu i okolini. Kroz programe prošlo je oko 6000 Romkinja.
Aktivnosti centra podeljene su u 7 grupa:
Na nacionalnom nivou Bibija aktivno učestvuje u Dekadi Roma u kreiranju mera za unapređivanje statusa Romkinja i u zagovaranju za njihovo budžetiranje i sprovođenje.
Pravo na zdravstvenu zaštitu
Iskustva romskih ženskih organizacija potvrđuju da se Romkinjama krše sva prava koja su okupljena pod pojmom „reproduktivna prava”. To uključuje pravo da se odluči kada imati dete, pravo na sigurne i efikasne kontraceptivne metode, ali i slobodan izbor partnera, nezavisno od materijalnog statusa, rase, verske pripadnosti, moguće hendikepiranosti ili seksualne orijentacije. Romkinje su retko u situaciji da donose potpuno slobodnu odluku o reprodukciji, jer su „slobodni izbori" često nametnuti ili ograničeni, neposrednim ili posrednim društvenim, ekonomskim i kulturnim faktorima. One obično ne mogu da odlučuju o tome šta žele, već kako se od njih očekuje da odluče, ili kako moraju da odluče. Romkinje najčešće nemaju pristup informacijama o kontroli rađanja, ne učestvuju u odlučivanju i planiranju porodice, broju dece i razmaku između porođaja. Planiranje porodice je deo reproduktivne slobode samo ako su žene stvarno slobodne da donose samostalno odluke, bez pomena o bilo kakvoj prisili, što je za većinu romskih žena još uvek borba bez vidljivih rezultata. Jedan od značajnijih dokumeta, Konvencija o eliminaciji svih oblika diskriminacije prema ženama – CEDAW naglašava pravo žena na korišćenje službi i usluga koje se odnose na planiranje porodice: "Države potpisnice će preduzeti sve odgovarajuće mere da eliminišu diskriminaciju prema ženama u oblasti zdravstvene zaštite da bi se obezbedio, na osnovi jednakosti muškaraca i žena, pristup službama zdravstvene zaštite, uključujući one koje se odnose na planiranje porodice." Pitanje koje se nameće je šta je ženama potrebno u cilju postizanja „slobode izbora" u reprodukciji? Jedan od načina je usmeravanje energije ka postizanju jednakosti i pravednosti.
Kako je kontrola nad nečijim reproduktivnim i seksualnim životom centralna za žensku egzistenciju, ženama su potrebna ta prava da bi bile sposobne da potpuno učestvuju u društvu, ne samo na „ravnopravan" način kao muškarci (što znači „isto kao i muškarci") već na način koji dozvoljava ženama njihove sopstvene različitosti. Jednakost i pravednost u ženskim reproduktivnim i seksualnim pravima doprinosi poboljšanju života i muškaraca i dece takođe - ukoliko ova ljudska prava više poštuju u društvu, standard života postaje viši i zdravstvena zaštita je bolja.
Romski ženski centar BIBIJA od početka rada, 1998. godine, realizuje aktivnosti u koje uključuje Romkinje u romskim naseljima sa ciljem postizanja kvalitetnijeg i adekvatnijeg pristupa zdravstvenoj zaštiti.